Strona głównaZdrowieZakłócony rytm dobowy a niepokój i zaburzenia pracy mózgu

Zakłócony rytm dobowy a niepokój i zaburzenia pracy mózgu

Zdrowy sen odgrywa kluczową rolę w regulacji rytmu dobowego w mózgu, co ma wpływ na pracę mózgu i nasze emocjonalne samopoczucie.
Zakłócony rytm dobowy a niepokój i zaburzenia pracy mózgu [fot. SplitShire from Pixabay]
Zaburzenia snu są związane z wieloma zakłóceniami pracy mózgu, w tym z odczuwaniem silniejszego , rozwojem demencji i urazowym uszkodzeniem mózgu. Jakkolwiek postrzega się to jako efekt uboczny zaburzeń działania układu nerwowego, nowe odkrycia dzisiaj sugerują, że niewłaściwe cykle snu i czuwania mogą wręcz wywoływać patologię w funkcjonowaniu mózgu.

Wraz z lepszym zrozumieniem mechanizmów mózgu związanych z i nieregularnymi rytmami, odkrywamy nowe sposoby zapobiegania zaburzeniom, takim jak choroba Alzheimera i zaburzenia lękowe, mówią uczeni.

Odkryto, że:
  • urazy mózgu zakłócają rytm dobowy i osłabiają regenerujące efekty snu;
  • mechanizmy leżące u podstaw wzrostu lęku wśród osób niedosypiających wskazują, że głęboki sen wolnofalowy jest potrzebny do poprawy działania nadaktywnych obszarów mózgu;
  • zakłócony rytm dobowy w komórkach może powodować układu nerwowego i zaostrzać patologię choroby Alzheimera.
To wszystko pokazuje - mówią autorzy badań -, że terapie regulujące , mogą być korzystne w zapobieganiu lub leczeniu szerokiej gamy chorób, w tym i zaburzeń lękowych. Co więcej, dowodzą niezbywalnej roli snu w zachowaniu dobrego zdrowia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy