Strona głównaZdrowieZakaz palenia a poprawa stanu zdrowia

Zakaz palenia a poprawa stanu zdrowia

Wprowadzanie zakazów w palenia w miejscach takich jak restauracje czy zakłady pracy jest coraz powszechniejsze. Zakaz palenia w miejscach publicznych, który obowiązuje we Włoszech od 2005 roku przyczynił się do zmniejszenia liczby ataków serca.
Naukowcy, którzy przeanalizowali przypadki ataków serca do, których doszło w Rzymie na przestrzeni lat 2000 -2005 doszli do wniosku, że w grupie wiekowej 35 - 64 liczba ataków spadła o ponad 11 %. Wśród osób z przedziału wiekowego 65 -74 spadek wynosił niemal 8 %.

Wyniki te dowodzą, iż zakaz palenia w miejscach publicznych rzeczywiście wpływa na stan zdrowia mieszkańców Włoch. Dzięki wprowadzonym przepisom zmniejszyło się ryzyko narażenia na bierne palenie, ponadto w stolicy Włoch sprzedaż papierosów w 2005 roku w stosunku do roku poprzedniego spadała o 5,5 %.


Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 10:52:06, 22-02-2008 ansty

  Zgadzam sie w pełni z twierdzeniem iz papierosy szkodzą sercu.Sama przeżyłam zawał serca przy dobrych wynikach laborat.,prawidłowej wadze ciała,niskich wsk.cholesterolu,mając 48 lat!!!!!! Rzuciłam palenie, ale niestety mąż też palił,co powodowało u mnie (co zrozumie każdy palacz), ponowna chęć sięgnięcia po papierosa.Po roku ponownego palenia straciłam przytomność po papierosie i postanowiłam, że to był mój ostatni w życiu papieros. Od tego czasu minęło 9 lat niepalenia. czuje się o niebo lepiej,oddycham pełnymi płucami.Każdemu palaczowi radzę z dobroci serca - rzuć to w diabły, ten dymek nie jest wart tego, byś z jego powodu miał problemy zdrowotne i to poważne!!!!!!!!!Nie daj Boże coś bardzo złego i już nieodwracalnego - ni estety!!!!.Ania
  ... zobacz więcej
 • 20:39:59, 26-02-2008 alja9

  Mieszkam w kraju, w którym taki zakaz palenia w miejscach publicznych został niedawno wprowadzony. Problem jednak polega na tym, ze jeśli miejscem publicznym nazywa sie kawiarnie czy restauracje to już chodnik przed nimi takim miejscem nie jest. Palacze śmierdzą wiec i dymią na zewnątrz co przeszkadza mi jeszcze bardziej niż wtedy, gdy siedzieli w środku i zatruwali tylko siebie wzajemnie.
  To czy nikotyna szkodzi sercu palacza nie interesuje mnie w ogole. Jednak to, ze szkodzi jak najbardziej mojemu zdrowiu i nerwom - obchodzi mnie jak najbardziej...
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kosciol.pl
 • Umierać po ludzku
 • Kobiety.net.pl
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy