Strona głównaZdrowieZadbaj o wątrobę - szczególnie w okresie świątecznym

Zadbaj o wątrobę - szczególnie w okresie świątecznym

Nadmiar alkoholu i niewłaściwa dieta są poważnym zagrożeniem dla wątroby. Okres świąteczno-noworoczny jest więc szczególnie trudny dla zdrowia tego organu.
Zadbaj o wątrobę - szczególnie w okresie świątecznym [fot.  zachvanstone8 z Pixabay]
Czynniki stylu życia, takie jak ilość spożywanego czy dieta, mają wpływ na stan zdrowia wątroby. Jeśli świąteczne potrawy są pełne tłuszczu i cukru, a dodatkowo spożywa się je, popijając drink za drinkiem, może to ona boleśnie odczuć.

Lekarze ostrzegają, że sama w sobie dieta może skutkować problemami z wątrobą i prowadzić do stanów zapalnych, zwłóknienia wątroby, a nawet raka.

W przypadku, gdy ilość tłuszczu wynosi ponad 5-10 proc. całej wagi tego narządu, oznacza to jego stłuszczenie. To oznacza nadmierne nagromadzenie tłuszczu w wątrobie, które może powodować jej powiększenie. Agresywna forma może się rozwijać bezobjawowo, tymczasem prowadzi do uszkodzenia komórek, zwłóknienia i raka wątroby.

Ku zaskoczeniu wielu ludzi, znaczny odsetek chorób wątroby nie ma związku z alkoholem, ale innymi czynnikami, takimi jak: otyłość, , wysoki poziom we krwi, nadciśnienie, , zespół policystycznych jajników, nadmiar tłuszczu we krwi, .

Jak wyjaśniają medycy, wymienione choroby i stany organizmu sprzyjają odkładaniu się tłuszczu w wątrobie. To z kolei w przypadku niektórych ludzi działa toksycznie na komórki wątroby, powodując zapalenie wątroby i niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Co istotne, choroba zwykle rozwija się bezobjawowo lub daje niewiele symptomów, jak pojawiające się od czasu do czasu zmęczenie, utrata lub ból w prawej górnej części brzucha. Niezbezpieczne jest tu to, że może rozwinąć się w marskosć wątroby, ona zaś poprzedza 80 proc. przypadków raka wątroby.

Eksperci wskazują, że aby zadbać o wątrobę, trzeba zdrowo się odżywiać, unikać alkoholu i zachować odpowiednią masę ciała.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy