Strona głównaZdrowieWyższe ciśnienie nocą niż za dnia oznacza zagrożenie chorobą Alzheimera

Wyższe ciśnienie nocą niż za dnia oznacza zagrożenie chorobą Alzheimera

Wyższe ciśnienie krwi w nocy niż w ciągu dnia może być czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera u starszych mężczyzn, mówią badacze z Uniwersytetu w Uppsali.
Wyższe ciśnienie nocą niż za dnia oznacza zagrożenie chorobą Alzheimera [fot. Adriano Gadini from Pixabay]
„Demencja" to ogólny termin używany dla zespołu objawów charakteryzujących się zmianami behawioralnymi i stopniowo osłabianymi oraz społecznymi. Wiele czynników, w tym nadciśnienie, wpływa na ryzyko rozwoju tych symptomów.

W normalnych warunkach ciśnienie krwi zmienia się w ciągu rytmu dobowego i najniższe wartości osiąga w nocy. Jednak u niektórych osób ten wzorzec jest odwrotny: ich nocne ciśnienie tętnicze jest wyższe niż w ciągu dnia.

- Noc to ważny okres dla zdrowia mózgu. Przykładowo, wcześniej wykazano, że u zwierząt mózg usuwa produkty przemiany materii podczas , a proces ten ulega zaburzeniu przez nieprawidłowe ciśnienia krwi w ciągu nocy. Ponieważ noc stanowi również główne okno czasowe dla zdrowia ludzkiego mózgu, sprawdziliśmy, czy w tym czasie wiąże się z wyższym ryzykiem demencji u starszych mężczyzn - mówi prof. Christian Benedict z Uniwersytetu w Uppsali.

Aby przetestować tę hipotezę, naukowcy wykorzystali dane obserwacyjne dotyczące tysiąca starszych mężczyzn, których stan zdrowia monitorowano przez maksymalnie 24 lata. Na początku badania uczestnicy mieli około siedemdziesiątki. Taka sytuacja zwiększała głównie ryzyko , najpowszechniejszej formy demencji - mówi dr Xiao Tan, współautor badań.

- W badaniach wzięli udział tylko starsi mężczyźni, więc uzyskane wyniki trzeba sprawdzić także u seniorek - mówi prof. Benedict. Zdaniem autorów, kolejnym krokiem powinno być zbadanie, czy przyjmowanie w nocy leków hipotensyjnych (obniżających ciśnienie tętnicze) może zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy