Strona głównaZdrowieWysokie tętno zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Wysokie tętno zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Tętno spoczynkowe wynoszące 75 uderzeń na minutę w wieku średnim wiąże się z dwukrotnie wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, przynajmniej wśród mężczyzn.
Wysokie tętno zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci [fot. stux from Pixabay]
Wyniki pokazują, że wzrost wśród mężczyzn po pięćdziesiątce wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca w ciągu następnej dekady.

Tętno spoczynkowe to liczba uderzeń serca na minutę, gdy nie ćwiczymy. Zwykle zmienia się ono wraz z wiekiem, a niższy jego poziom wskazuje na lepszą wydolność sercowo-naczyniową i wydajniejszą pracę serca. Uważa się, że tętno spoczynkowe wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę (beats per minute, bpm) mieści się w normalnym zakresie.

Naukowcy chcieli dowiedzieć się, jaki wpływ może mieć wyższe (choć jeszcze z zakresu normalnego) tętno spoczynkowe na długoterminowy stan zdrowia i ryzyko (przed 75 rokiem życia).

Przebadano losowo wybraną grupę mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Zdrowie uczestników monitorowano przez ponad dwie dekady. Ustalono, że mężczyźni, których tętno spoczynkowe na początku badań było wyższe niż 55 uderzeń na minutę, częściej palili, byli mniej aktywni fizycznie i bardziej niż panowie, których tętno było niższe. Ci pierwsi byli również bardziej narażeni na inne czynniki ryzyka , takie jak podwyższone ciśnienie krwi i .

Gdy tętno spoczynkowe było stabilne w pierwszej dekadzie badań, oznaczało to niższe o 44 proc. ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w ciągu następnych dziesięciu lat w porównaniu do sytuacji, w której z tętno spoczynkowe wzrastało.

Co więcej, każde dodatkowe zwiększenie tempa uderzeń serca wiązało się z 3 proc. wyższym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, o 1 proc. wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i o 2 proc. wyższym zagrożeniem choroby niedokrwiennej serca.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy