Strona głównaZdrowieWysokie ciśnienie podczas ćwiczeń i po nich może oznaczać chorobę w poźniejszym wieku

Wysokie ciśnienie podczas ćwiczeń i po nich może oznaczać chorobę w poźniejszym wieku

Wyższe ciśnienie krwi podczas ćwiczeń i opóźniony powrót do normalnego ciśnienia po wysiłku oznacza wyższe ryzyko nadciśnienia, chorób układu krążenia oraz zgonu u osób w średnim i starszym wieku.
Wysokie ciśnienie podczas ćwiczeń i po nich może oznaczać chorobę w poźniejszym wieku [fot.  harald heuser z Pixabay]
Reakcje poziomu ciśnienia krwi na to istotny wskaźnik chorób układu krążenia i ryzyka śmierci u ludzi w młodym i średnim wieku. Jednak w niewielu badaniach oceniano związek poziomu ciśnienia krwi w wieku średnim przy niemaksymalnym wysiłku fizycznym z ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych i śmierci w późniejszym życiu.

Uczeni ocenili zmiany ciśnienia krwi i powrotu do standardowego poziomu ze wskaźnikami chorób wśród osób w średnim wieku 58 lat. Następnie monitorowano uczestników, aby ocenić, czy zmiany ciśnienia krwi były związane z ryzykiem rozwoju nadciśnienia, chorób sercowo-naczyniowych lub śmierci.

Odkryto, że zarówno wyższe skurczowe ciśnienie krwi podczas wysiłku, jak i ciśnienie rozkurczowe były związane z większym zagrożeniem rozwoju . Co więcej, opóźniony spadek ciśnienia po aktywności fizycznej oznaczał wyższe prawdopodobieństwo i zgonu.
Sposób, w jaki zmienia się nasze ciśnienie krwi podczas ćwiczeń i po nich, daje ważne informacje o tym, czy w przyszłości rozwinie się choroba; może to pomóc w lepszym rozpoznawaniu osób, które są bardziej narażone na rozwój nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych - uważają eksperci.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy