Strona głównaZdrowieWysiłek fizyczny zmniejszy stres i objawy depresji

Wysiłek fizyczny zmniejszy stres i objawy depresji

Jeśli regularnie ćwiczysz, obniża się u ciebie poziom stresu, rzadziej zmagasz się z objawami depresji i rzadziej doświadczasz zaburzeń nastroju, mówią uczeni z Uniwersytetu Yale w New Haven.
Wysiłek fizyczny zmniejszy stres i objawy depresji
Aktywność fizyczna, jeśli jest podejmowana regularnie, pomaga osiągnąć lepsze samopoczucie psychiczne. Co istotne, nie trzeba, a nawet nie warto podporządkowywać treningom całego życia, nadmiar wysiłku może wręcz szkodzić. Dobre efekty uzyskuje się, gdy poświęca się na ćwiczenia do 90 minut na sesję i nie więcej niż 5 razy w tygodniu.

Autorzy przejrzeli zbierane przez kilka lat dane medyczne ponad miliona ludzi. Szczególnie wzięto pod uwagę informacje na temat długości i intensywności podejmowanych ćwiczeń, a także poziomu doświadczanego , zaburzeń nastroju oraz objawów .

Okazało się, że osoby regularnie trenujące doświadczały średnio 1,5 dnia osłabienia nastroju czy zaburzeń przypominających te , tymczasem ludzie, którzy niesystematycznie anagażowali się w ćwiczenia, doświadczali przeciętnie 3,4 takich dni.

Co istotne, wszelka aktywność fizyczna dobrze wpływała na samopoczucie psychiczne, choć najbardziej skuteczne okazywały się działania podejmowane wraz z innymi ludźmi, np. wspólna czy .

Uczeni podkreślają, że depresja stanowi coraz poważniejszy problem w wymiarze globalnym, dlatego pilnie trzeba znaleźć powszechnie dostępny i wysoce skuteczny sposób na łagodzenie efektów stresu i zmniejszenie objawów depresji. Według autorów, dobrą strategią może być upowszechnianie programów treningowych dostosowywanych do ludzi w różnym wieku i o różnym stanie zdrowia fizycznego.

Jednocześnie badacze dostrzegli, że nadmiar ćwiczeń jest szkodliwy. W przypadku osób, które trenowały ponad pięć razy w tygodniu lub ich sesje treningowe trwały ponad 90 minut, odnotowany wyższy poziom zagrożenia zaburzeniami psychicznymi.

O badaniach mmożna przeczytać w magazynie The Lancet Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy