Strona głównaZdrowieWolniejszy chód już po czterdziestce? Oznacza szybsze starzenie się mózgu

Wolniejszy chód już po czterdziestce? Oznacza szybsze starzenie się mózgu

Szybkość chodzenia 45-latków, a zwłaszcza najszybsza prędkość, z jaką spacerują, może stanowić marker starzenia się mózgu i calego organizmu.
Wolniejszy chód już po czterdziestce? Oznacza szybsze starzenie się mózgu [fot. Pexels from Pixabay]
świadczy o przyspieszonym starzeniu się. W 19-stopniowej skali opracowanej przez naukowców ustalono, że płuca, zęby i osób wolno chodzących były w gorszej kondycji niż ludzi, którzy chodzili szybciej.
To, co jest naprawdę uderzające, to fakt, że chodzi o osoby w wieku 45 lat, a nie pacjentów geriatrycznych, których stan najczęściej ocenia się za pomocą takich pomiarów - mówi Line J.H. Rasmussen z Uniwersytetu Duke.

Lekarze wiedzą, że ludzie wolno chodzący po siedemdziesiątce i osiemdziesiątce zwykle umierają wcześniej niż chodzący szybko w tym samym wieku. To badanie obejmowało okres znacznie wcześniejszy i pokazało, że powolny chód jest oznaką problemu na dekady przed - mówi Terrie E. Moffitt z Duke University.
Baania rezonansem magnetycznym pokazały, że osoby chodzące wolniej cechowały się zwykle mniejszą całkowitą objętością mózgu, mniejszą średnią grubością kory oraz większą częstością występowania „hiperintensywności" istoty białej, czyli zmian związanych z chorobą małych naczyń mózgu. Ogólnie rzecz ujmując, mózgi tych osób wydawały się nieco starsze. Co ciekawe, kiedy pokazano zdjęcia uczestników, osoby chodzące wolniej, były oceniane jako starsze na podstawie samego wyglądu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy