Strona głównaZdrowieWitaminy i minerały przedłużają życie

Witaminy i minerały przedłużają życie

Zestaw określonych witamin i minerałów może pomóc przedłużyć życie i poprawić zdrowie, mówią lekarze z Children's Hospital Oakland Research Institute (CHORI) w Oakland.
Witaminy i minerały przedłużają życie [Fot. niroworld - Fotolia.com]
Według uczonych z CHORI, określone witaminy oraz minerały można określić jako „związki długowieczności" mają bowiem wpływ na poziom białek, które z kolei mogą być uznawane za „białka przetrwania lub „białka ".

Kiedy pewnych składników odżywczych jest zbyt mało, organizm wytwarza więcej „białek przetrwania" i zmniejsza się poziom produkcji „białek długowieczności", co skutkuje wyższym ryzykiem różnych chorób, wyjaśniają autorzy badań.

„Związki długowieczności" umożliwiają zwiększenie ilości enzymów białkowych, które wspomagają zachowanie ogólnego zdrowia. Należą do nich: , , kwasy tłuszczowe omega-3, magnez i . Mają one silny wpływ na procesy pozwalające zachowanie dobrego funkcjonowania rozmaitych komórek w ciele. Wiążą się z: naprawą DNA, utrzymaniem zdrowia układu krążenia i zapobieganiem uszkodzeniom komórek wywołanym .

Według autorów, 30 znanych witamin i niezbędnych minerałów, przyjmowanych w odpowiednich dawkach, może przedłużyć życie i sprzyjać zdrowemu starzeniu się. Taki zestaw obejmuje również substancje nieklasyfikowane jako witaminy, ale mające ważny wpływ na zdrowie organizmu. Są to: tauryna, ergotioneina, chinon pirolochinoliny, luteina, zeaksantyna, , alfa-karoten, beta-karoten, beta-kryptoksantyna i astaksantyna.

Wcześniejsze badania dowiodły, że osoby z przedłużającymi się niedoborami witaminy K oraz selenu cechują się wyższym ryzykiem różnych problemów zdrowotnych, w tym kłopotów sercowo-naczyniowych. Co istotne, zarówno witamina K, jak i selen są niezbędne do produkcji kilkudziesięciu enzymów.

Według autorów badań, dobrze skomponowana dieta, która zawiera odpowiednie ilości wymienionych składników, może być istotnym elementem zapobiegania rozwojowi związanych z wiekiem chorób i zwiększyć szanse na długowieczność.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy