Strona głównaZdrowieWitamina D pomocna, gdy stosujesz dietę odchudzającą

Witamina D pomocna, gdy stosujesz dietę odchudzającą

Poziom witaminy D w organizmie, gdy zaczyna się stosowanie diety niskokalorycznej, pozwala przewidzieć sukces w odchudzaniu.
Witamina D pomocna, gdy stosujesz dietę odchudzającą [© Es75 - Fotolia.com]
Niedobór wiąże się z otyłością, ale nie jest jasne, czy to jej niedostatek powoduje , czy odwrotnie - otyłość skutkuje niedoborami witaminy D, mówi dr Shalamar Sibley z University of Minnesota.

W nowym badaniu autorzy chcieli ustalić, czy wyjściowy poziom witaminy D, przed ograniczeniem kalorii, wpływa na późniejszą utratę wagi. Zmierzyli poziom witaminy D we krwi 38 mężczyzn i kobiet z nadwagą przed i po zastosowaniu przez uczestników jedenastotygodniowej diety. Dieta polegała na zmniejszeniu szacunkowego zapotrzebowania na kalorie o 750 kalorii dziennie. U uczestników zmierzono również rozkład tłuszczu za pomocą skanów DXA (densytometria kostna).

Średnie poziomy witaminy D był niewystarczające. Odkryto też, że ilość witaminy D pozwalała przewidzieć stopień utraty masy ciała. Na każdy wzrost poziomu 25-hydroksycholekalcyferolu (aktywnego metabolitu witaminy D3) o 1 ng /ml pacjenci tracili prawie pół funta (0,196 kg) więcej dzięki diecie niskokalorycznej. Na każdy 1 ng / ml wzrost aktywnej lub „hormonalnej" formy witaminy, badani tracili prawie jedną czwartą funta (0,107 kg) więcej.

Ponadto wyższe wyjściowe poziomy witaminy D wskazywały na większą utratę .

Nasze wyniki sugerują, że dodanie witaminy D do diety o obniżonej kaloryczności będzie skutkowało większą utratą wagi, mówi dr Sibley. Zaznacza jednocześnie, że potrzeba dalszych badań, aby ustalić rolę witaminy D w .

Rolę witaminy D w utracie wagi przedstawiono na 91. corocznym spotkaniu The Endocrine Society w Waszyngtonie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy