Strona głównaZdrowieWitamina D pomaga uchronić się przed zawrotami głowy

Witamina D pomaga uchronić się przed zawrotami głowy

Przyjmowanie witaminy D i wapnia dwa razy dziennie może zmniejszyć ryzyko występowania zawrotów głowy, wynika z badania opublikowanego w Neurology.
Witamina D pomaga uchronić się przed zawrotami głowy [fot. kalhh from Pixabay]
W przypadku osób z łagodnymi napadowymi zawrotami głowy przyjmowanie suplementu witaminy D i wapnia jest prostym, mało ryzykownym sposobem zapobiegania nawrotom zawrotów, mówią medycy z National University College of Medicine w Korei. Jest to szczególnie skuteczne, jeśli początkowo ludzie mają niski poziom .

Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy zdarzają się, gdy następuje zmiana pozycji głowy i doświadcza się nagłego uczucie ‘wirowania'. To dość powszechny problem, który może zaburzać normalne funkcjonowanie i obniżać .

W badaniach z udziałem kilkuset osób z łagodnymi napadowymi pozycyjnymi zawrotami głowy. Części badanych, tj. tym, u których odnotowano ilość witaminy D na poziomie poniżej 20 ng/ml, podawano dwa razy dziennie suplementy zawierające 400 jednostek witaminy D i 500 miligramów wapnia. Pozostali nie orzymywali żadnych preparatów.

Jak się okazało, po roku osoby z pierwszej grupy doświadczyły spadku o 24 proc. nawrotów epizodów . Odkryto, że im niższa początkowo była ilość witaminy D, tym wyższe korzyści uzyskiwano.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy