Strona głównaZdrowieWiększy wybór produktów diecie skraca długość życia?

Większy wybór produktów diecie skraca długość życia?

W badaniach na muszkach owocowych odkryto, że szeroki wybór produktów może przyspieszyć starzenie się i skrócić życie owadów.
Większy wybór produktów diecie skraca długość życia? [fot. Lisa Larsen from Pixabay]
Wcześniejsze eksperymenty pokazały, że ograniczenie kalorii może wydłużyć życie, obecne badanie sugeruje, że inne cechy diety, poza jej kalorycznością, również mogą wpływać na i prowadzić do .

Od dawna wiadomo, że dieta oddziałuje na proces starzenia. W nowych testach badań sprawdzono, czy szeroki wybór pokarmów wpływa na metabolizm i długość życia muszki owocówki Drosophila melanogaster.

Owadom podawano dietę złożoną z drożdży piwnych i cukru, albo tylko jeden z tych składników. Odkryto, że możliwość wyboru między pokarmem zmienia zachowanie muszek i ich metabolizm, a także wiąże się z krótszym życiem, niezależnie od tego, ile owady zjadły.

Muszki cechowały się odmiennym statusem neuronalnym i metabolicznym, gdy miały pokarmy do wyboru, w porównaniu do sytuacji, gdy podawano jedną opcję posiłku. Ustalono, że wybór jedzenia powoduje szybkie przeprogramowanie metaboliczne, a jest to kontrolowane przez zwiększenie sygnalizacji receptora serotoniny 2A w mózgu. Kiedy zaś badacze powstrzymali wynikające z wyboru produktów, odwrócili skracające życie skutki tych modyfikacji.

Ponieważ u ludzi istnieje wiele takich samych szlaków metabolicznych, możliwe jest, że podobne mechanizmy działają w procesie starzenia się człowieka. Potrzeba jednak dalszych badań w tej dziedzinie.

Być może sam akt podejmowania decyzji o pożywieniu jest „kosztowny" dla muszek. Wiadomo też, że u ludzi dokonywanie wielu wyborów może być stresujące. I chociaż krótkotrwały może być korzystny, chroniczny często jest szkodliwy dla stanu zdrowia i długości życia, oceniają badacze.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy