Strona głównaZdrowieWiek nie przeszkadza w skutecznym odchudzaniu

Wiek nie przeszkadza w skutecznym odchudzaniu

Otyli pacjenci w wieku powyżej 60 lat mogą stracić na wadze tyle samo, co ludzie młodsi, stosując jedynie zmiany w stylu życia.
Wiek nie przeszkadza w skutecznym odchudzaniu [fot. account_deleted from Pixabay]
Panuje powszechne przekonanie co do tego, że są mniej efektywne w przypadku ludzi starszych. Okazuje się jednak, że seniorzy mogą tracić na wadze równie skutecznie, jak i młodsi.

Eksperci sprawdzili, jak zmiana stylu życia na zdrowszy wpłynęła na odchudzanie osób z dwóch grup wiekowych: wśród ludzi poniżej 60 roku życia i w wieku 60 - 78 lata. Wszystkich uczestników zważono na początku testów i po ponad dwóch latach od wprowadzenia zdrowych zmian w diecie i codziennym funkcjonowaniu. Program działań dostosowano do każdego pacjenta, skupiając się na modyfikacjach w diecie, na wsparciu psychologicznym i zachęcaniu do aktywności fizycznej. Obliczono, że osoby w wieku 60 lat i starsze średnio zmniejszyły masę ciała o 7,3 proc., a ludzie z młodszej grupy o 6,9 proc. Nie było zatem żadnych statystycznie istotnych różnic w skuteczności odchudzania ze względu na wiek.
Utrata nadmiernej masy ciała jest ważna w każdym wieku, ale w starszym wieku istnieje wyższe prawdopodobieństwo, że rozwiną się związane z choroby. Wiele z nich jest podobnych do skutków - wyjaśnia dr Thomas Barber, współautor badań.
Jak zwracają uwagę eksperci, błędnie sądzi się, że osobom starszym trudniej jest zbić wagę. Tymczasem warto doceniać znaczenie utraty u osób starszych z otyłością dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia, mówią badacze.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy