Strona głównaZdrowieWiększa ilość potasu w diecie to niższe ryzyko udaru starszych kobiet

Większa ilość potasu w diecie to niższe ryzyko udaru starszych kobiet

Kobiety po menopauzie, które jedzą produkty bogate w potas, rzadziej mają udary niż ich rówieśniczki serwujące sobie dania z mniejszą ilością tego pierwiastka.
Większa ilość potasu w diecie to niższe ryzyko udaru starszych kobiet [fot. Alicja_ from Pixabay]
- Wcześniejsze badania wykazały, że dostarczanie sobie odpowiedniej ilości może obniżyć ciśnienie krwi. Nie było jednak jasne, czy może zapobiec udarowi lub przedwczesnej śmierci - mówi dr Sylvia Wassertheil-Smoller z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku.

- Nasze odkrycia dają kobietom kolejny powód, aby jeść owoce i warzywa. Produkty te są dobrym źródłem potasu, a on nie tylko obniża ryzyko , ale także przedwczesnej śmierci kobiet po menopauzie - mówi dr Wassertheil-Smoller.
Przez jedenaście lat medycy monitorowali zdrowie i dietę kobiet w wieku 50 - 79 lat. Odkryli, że:

  • kobiety o największej ilości potasu w diecie były o 12 procent mniej narażone na udar w ogóle i 16 procent rzadziej doświadczały udaru niedokrwiennego niż panie z najmniejszą ilością tego pierwiastka w diecie;
  • uczestniczki z największymi dawkami potasu w diecie były o 10 procent mniej narażone na śmierć w badanym okresie niż pozostałe kobiety;
  • wśród uczestniczek bez , te, które dostarczały sobie najwięcej potasu, miały o 27 proc. niższe ryzyko udaru niedokrwiennego i 21 niższe ryzyko jakiegokolwiek typu udarów, w porównaniu z pozostałymi badanymi;
  • wśród kobiet z nadciśnienie, te, które jadły najwięcej potasu, miały niższe ryzyko zgonu w badanym czasie, jednak większa ilość tego pierwiastka nie osłabiała zagrożenia udarem.
Nasze ustalenia sugerują, że kobiety powinny jeść więcej potraw bogatych w potas. Nie znajdziesz dużej ilości tego minerału w fast food. Produkty bogate w potas obejmują m. in.: białe i słodkie ziemniaki, i białą fasolę - mówi dr Wassertheil-Smoller.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy