Strona głównaZdrowieUrazy głowy to wyższe ryzyko demencji w starszym wieku

Urazy głowy to wyższe ryzyko demencji w starszym wieku

Skutki urazów głowy mogą być długotrwałe. Medycy z University of Pennsylvania pokazują, że pojedyncze uderzenie czy zranienie może prowadzić do demencji w późniejszym życiu. Ryzyko to jest tym wyższe, im wyższa jest liczba doznanych urazów głowy.
Urazy głowy to wyższe ryzyko demencji w starszym wieku [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Przez ćwierć wieku sprawdzano powiązania między a demencją na przestrzeni okresu 25 lat wśród różnych ludzi.

- Uraz głowy to ważny czynnik ryzyka demencji, ale można mu zapobiec. Nasze odkrycia pokazują, że liczba urazów głowy ma znaczenie - im ich więcej, tym większe zagrożenie otępieniem - mówi dr Andrea L.C. Schneider z Pennsylvania State University.

W porównaniu z osobami, które nigdy nie doświadczyły urazu głowy, pojedyncze doznanie takiego urazu wiązało się z 1,25-krotnym zwiększeniem ryzyka , a dwa lub więcej wcześniejszych uszkodzeń w obrębie głowy oznaczały ponad 2-krotny wzrost tego zagrożenia w porównaniu z osobami bez traum tego rodzaju. Ogólnie rzecz ujmując, 9,5 procent wszystkich przypadków demencji w badanej populacji można przypisać co najmniej jednemu wcześniejszemu urazowi głowy.

Według autorów tak ścisły związek między urazami głowy i otępieniem oznacza, że warto wprowadzić strategie profilaktyczne - apelować o ochronę głowy i szczególną ostrożność podczas uprawiania sportu czy wykonywania jakichś ryzykownych czynności.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na demencję choruje obecnie około 50 milionów ludzi, a liczba ta się zwiększy się w ciągu najbliższych dekad ze względu na wielu społeczeństw. Najczęstszą formą demencji jest choroba .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy