Strona głównaZdrowieUprawiaj sport albo wcześniej umrzesz

Uprawiaj sport albo wcześniej umrzesz

Osoby starsze, które rezygnują z wysiłku fizycznego, są znacznie bardziej narażone na wcześniejszą niepełnosprawność i krótsze życie - takie wnioski płyną z najnowszych badań.
Uprawiaj sport albo wcześniej umrzesz Uczeni z University College w Londynie i Harvard Medical School w Boston jasno wskazują: leniwi seniorzy nie mogą liczyć na zdrową starość. Owszem, nie jest też tak, że regularnie uprawiany zapewni pomyślne , niemniej bez tego nie ma co liczyć na dobre funkcjonowanie w jesieni życia.

Do badań zaproszono ponad 1,5 tys. osób w wieku 71-91 lat. Poziom aktywności uczestników mierzono na podstawie danych zgromadzonych w noszonym przez nich na kostce akcelerometrze.

Ustalono, że średnio w ciągu dnia uczestnicy mają 72 okresy nieaktywności, przerwane około siedmiu razy na godzinę. Czasem jednak momenty braku aktywności były znacznie dłuższe i przekraczały 60 minut. Ogólnie rzecz biorąc, nierzadko pozostawanie w jednej pozycji trwało ponad 30 minut. Okazało się, że ci, którzy najrzadziej się ruszają, najczęściej są otyli, mają najwięcej objawów depresji i najpoważniejsze problemy ze zdrowiem. Osoby prowadzące w największym stopniu narażały się na choroby serca.

Inne badania, uczonych z Feinberg School of Medicine w Chicago potwierdzają, że seniorzy, którzy chcą zmniejszyć ryzyko niepełnosprawności, powinni zminimalizować ilość godzin spędzonych w fotelu czy na kanapie. Obliczono, że u ludzi po sześćdziesiątce wraz z każdą godziną spędzoną w pozycji siedzącej wzrasta ryzyko problemów z wykonywaniem prostych aktywności, takich jak: samodzielne jedzenie, ubieranie się, czy dbanie o higienę osobistą.

Te testy także przeprowadzono nie tylko w oparciu o własne oceny uczestników co do poziomu ich aktywności, ale na podstawie danych z akceleratorów noszonych przez badanych. Im dłużej ktoś pozostawał w pozycji siedzącej, tym bardziej był zagrożony niesamodzielnością w codziennych czynnościach.

Jak podkreślają uczeni, wyniki nie oznaczają, że każdy senior powinien być sportowcem, ale warto maksymalnie ograniczyć i tak długie godziny spędzane na siedząco. Można parkować samochód nieco dalej od wejścia do sklepu, rozmawiać przez telefon na stająco, wybierać się na , częściej w ogóle rezygnować z samochodu na rzecz przemieszczania się pieszo.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy