Strona głównaZdrowieTych witamin brakuje seniorom

Tych witamin brakuje seniorom

Jedna na dwie osoby w wieku powyżej 65 lat i starsze ma niższe niż optymalne poziomy witaminy D we krwi. Co więcej, jeden na czterech seniorów cechuje się niedostatkiem witaminy B12, mówią wieku badacze z Helmholtz Zentrum w Monachium.
Tych witamin brakuje seniorom
Autorzy pobrali próbki krwi od pond tysiąca ludzi w wieku 65-93 lata i sprawdzili poziom czterech mikroelementów: , , i .
Wyniki są bardzo klarowne. Pięćdziesiąt dwa procent przebadanych starszych osób miało poziom witaminy D poniżej 50 nmol / l, czyli nie był on optymalny - mówią autorzy badań. Naukowcy zaobserwowali również niedobory niektórych innych mikroelementów.
Dwadzieścia siedem procent seniorów odznaczało się ilością witaminy B12 poniżej wartości granicznej. Wreszcie, u jedenastu procent badanych poziom żelaza był zbyt niski, zaś u 9 proc. odnotowano niewystarczającą ilość kwasu foliowego we krwi.

Jak widać, wskazują eksperci, ilość mikroelementów dostarczanych z pożywienia jest niewystarczająca. W najwyższej mierze dotyczy to najstarszych badanych - to właśnie ich najczęściej dotyczyły niedobory witamin.

Badanie pokazuje też, że regularne przyjmowanie suplementów z witaminami ma związek z poprawą poziomu tych mikroelementów. Jednak suplementy zawierające witaminy nie są uniwersalnym lekarstwem i szczególnie osoby starsze powinny starać się dbać o zdrową i pożywną dietę, mówi autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy