Strona głównaZdrowieTrudna menopauza to większe ryzyko chorób serca

Trudna menopauza to większe ryzyko chorób serca

Trudna menopauza może oznaczać problemy z sercem w poźniejszych latach.
Trudna menopauza to większe ryzyko chorób serca [© MyShotz.com - Fotolia.com]
Odkryto, że kobiety, które doświadczają co najmniej dwóch umiarkowanych lub ciężkich objawów , cechują się wyższym ryzykiem udaru i chorób układu krążenia.

Uderzenia gorąca, nocne poty i kłopoty ze snem - najczęstsze objawy menopauzy - same w sobie są trudne, a teraz okazuje się jeszcze, że kobiety, które doświadczają takich symptomów w stopniu umiarkowanym lub ciężkim, są bardziej narażone na udar i choroby serca.
W tej analizie oceniano różne objawy menopauzy i ich związek ze stanem zdrowia. Kobiety z dwoma bądź więcej umiarkowanymi lub ciężkimi objawami menopauzy odznaczały się zwiększonym ryzykiem udaru i chorób układu krążenia - mówi autor badania, dr Matthew Nudy z Penn State Hershey Medical Center.
Omawiane badania nie wykazały związku przyczynowo-skutkowego, a jedynie zbieganie się objawów klimakterium i udaru oraz innych i naczyń. Możliwe, że te symptomy mogą w ogóle nie być przyczyną takich problemów. Być może inne czynniki, np. otyłość lub cukrzyca, mogą prowadzić zarówno do objawów menopauzy, jak i kłopotów zdrowotnych.

Już wcześniej zauważono, że kobiety z silniejszymi objawami menopauzy często mają inne czynniki ryzyka chorób serca i udaru, takie jak nadciśnienie czy zbyt wysoki . Mogą cechować się gorszym stanem naczyń krwionośnych i wyższym poziomem stanów zapalnych.

W badaniach przez siedem lat analizowano dane 20 tysięcy kobiet w wieku 50 - 79 lat. Jeśli chodzi o objawy klimakterium, pod uwagę wzięto: , , zawroty głowy, nieregularne bicie serca, drgawki, uczucie niepokoju lub nerwowości, zmęczenie, trudności z koncentracją, zapominanie, wahania nastroju, suchość pochwy, nadwrażliwość piersi, ból głowy lub migrena, budzenie się wiele razy w ciągu nocy
Naukowcy odkryli, że gdy dwa lub więcej z tych objawów miało charakter umiarkowany lub ciężki, prawdopodobieństwo udaru wzrosło o 41 proc. Zagrożenie wystąpienia jakiejkolwiek choroby sercowo-naczyniowej zwiększało się o 37 proc. u kobiet z dwoma lub więcej umiarkowanymi lub ciężkimi objawami w porównaniu z pań, które nie doznawały takich symptomów.

Kolejne badania mają określić, jakie czynniki mogą być odpowiedzialne za negatywny wpływ menopauzy na zdrowie kobiet, zaznaczają medyczy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy