Strona głównaZdrowieTłuszcz wokół brzucha zaburza zdolności poznawcze

Tłuszcz wokół brzucha zaburza zdolności poznawcze

Tłuszcz trzewny, czyli ten gromadzący się wokół talii, może zaburzać parcę organizmu na wiele sposobów. Jak się okazuje, negatywnie wpływa także na nasze zdolności poznawcze.
Tłuszcz wokół brzucha zaburza zdolności poznawcze
Nowe badanie z udziałem tysięcy osób w średnim i starszym wieku pokazało, że istnieje związek między ilością tłuszczu wokół brzucha i a zmianami elastyczności umysłowej.

Uczeni z Iowa State University w Ames przeanalizowali dane dotyczące niemal 4,5 tys. mężczyzn i kobiet w średnim wieku 64,5 lat, którzy początkowo nie mieli zaburzeń poznawczych.

Przez sześć lat badacze analizowali relacje pomiędzy zmianami w ilości oraz masy mięśniowej a zmianami inteligencji płynnej. Ten rodzaj inteligencji odpowiada za rozumowanie, abstrakcyjne myślenie i rozwiązywania problemów w nowych sytuacjach, bez względu na zasób wiedzy danej osoby.

Okazało się, że wspomniany typ inteligencji ulega osłabieniu u osób z wieksza ilością tkanki tłuszczowej skumulowanej wokół brzucha. Jednocześnie ustalono, że większa masa mięśniowa ma efekty ochronne w tym zakresie. Odkryto też, że wpływ masy mięśniowej był silniejszy niż ten wynikający z ilości tłuszczu.

Podana zależność pozostała prawdziwa po uwzględnieniu innych możliwych czynników osłabienia tej inteligencji, w tym: wieku, statusu społeczno-ekonomicznego i poziomu wykształcenia.

Wraz z wiekiem nieco spowalnia , co sprzyja . Ponadto w seniorskich latach stopniowo traci się tkankę mięśniową, potrzeba więc nieco większego wysiłku, by utrzymać odpowiednią wagę i budować mięśnie. Szczególnie kobiety w średnim wieku powinny angażować się w trening, w tym okresie bowiem znacznie bardziej w porównaniu do mężczyzn zmniejsza się u nich masa mięśniowa.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Brain, Behavior, and Immunity.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy