Strona głównaZdrowieTłuste ryby poprawią poziom i profil cholesterolu

Tłuste ryby poprawią poziom i profil cholesterolu

Jedzenie tłustych ryb zwiększa ilość i wielkość cząstek HDL (tzw. dobrego cholesterolu) u osób z upośledzonym metabolizmem glukozy, mówią uczeni z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii. Takie zmiany są korzystne dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Tłuste ryby poprawią poziom i profil cholesterolu [fot. Susanne Pälmer from Pixabay]
HDL określa się inaczej jako „dobry" , chociaż wpływ tych cząstek na zdrowie zależy w rzeczywistości od ich wielkości i składu. Wcześniejsze badania wykazały, że duże cząstki HDL oznaczają zmniejszone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, jeśli są niewielkie, mogą nawet zwiększać zagrożenie tymi dolegliwościami. Z drugiej strony mamy lipoproteinę IDL (będącą prekursorem , czyli „złego" cholesterolu) zagrażającą układowi sercowo-naczyniowemu, której poziom warto mieć pod kontrolą. Już wcześniejsze badania pokazały, że kwasy tłuszczowe omega-3 występujące w mają korzystny wpływ na wielkość i skład lipoprotein.

W badaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób w wieku 40 - 72 lata z zaburzeniami metabolizmu . Losowo przydzielono ich do jednej z trzech grup, które przez 12 tygodni regularnie jadły: olej z lnianki, tłuste ryby lub chude ryb. Czwarta utworzona grupa miała charakter kontrolny.

Jak ustalono, jedzenie tłustych ryb zwiększyło rozmiar i skład lipidów cząstek HDL, a stosowanie oleju zlnianki zmniejszyło liczbę szkodliwych cząstek IDL. Obie te zmiany mogą osłabić ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Serwowanie sobie chudych ryb z kolei nie wiązało się ze zmianami liczby, wielkości ani składu cząstek lipoprotein.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy