Strona głównaZdrowieTłusta dieta niszczy wzrok?

Tłusta dieta niszczy wzrok?

Diety pełne czerwonego mięsa i tłustych potraw mogą sprzyjać utracie wzroku, szczególnie u seniorów, alarmują uczeni z University at Buffalo.
Tłusta dieta niszczy wzrok? [fot. vika-imperia550 z Pixabay]
Sposób odżywiania się bogaty w tłuste produkty może trzykrotnie zwiększać ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (ang. Age-related Macular Degeneration, ).

To, co jesz, ma istotny wpływ na twój organizm, w tym na . Może oddziaływać na ryzyko utraty wzroku w starszych latach, mówią uczeni. Ludzie zdają sobie sprawę z tego, że dieta przekłada się na prawdopodobieństwo , czy otyłości, ale mniejszą świadomość mają co do jej wpływu na zdrowie oczu, dodają badacze.

W 18-letnich badaniach wzięło udział 1300 osób. W tym okresie dwukrotnie oceniano dietę uczestników. Jak się okazało, osoby, które stosowały tzw. „dietę zachodnią" (najpowszechniejsze w Europie i Ameryce Połnocnej menu), były o wiele bardziej narażone na AMD na starszym życiu. Żywność związana z wyższym zagrożeniem tą chorobą obejmowała: , tłuszcze (np. margarynę i masło), pełnotłusty nabiał, smażone potrawy, etc.

Wśród głownych czynników AMD wymienia się uwarunkowania genetyczne i palenie papierosów, jak się jednak okazuje, także dieta nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o prawdopodobieństwo choroby.

Autorzy zaznaczają, że ich badania miały charakter obserwacyjny i nie dowodzą związku przyczynowo-skutkowego między sposobem odżywiania się i AMD, niemniej jednak można założyć, że jadłospis - ze względu na jego bezdyskusyjne oddziaływanie na wzrok - także w pewnym stopniu rzutuje na zagrożenie zwyrodnieniem plamki żółtej. Być może dzieje się tak dlatego, że niewłaściwa dieta wiąże się ze zwiększonym poziomem stanów zapalnych w organizmie, także tych wpływających na układ wzrokowy.

Na temat testów można przeczytać w British Journal of Ophthalmology.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy