Strona głównaZdrowieTaniec - skuteczna „terapia” ruchowa dla seniorów

Taniec - skuteczna „terapia” ruchowa dla seniorów

W przypadku seniorów taniec to nie tylko rozrywka, ale też aktywność terapeutyczna. Pracownicy University of Missouri pokazali, że udział w terapii opartej na tańcu może poprawić równowagę i zdolność chodzenia osób starszych. Z kolei lepsza funkcjonalność wśród seniorów może zmniejszyć ryzyko upadku i poważnych obrażeń.
Taniec - skuteczna „terapia” ruchowa dla seniorów [Fot. zinkevych - Fotolia.com]
- Twórcze działania, takie jak choreoterapia (terapia ), mogą znacznie zmniejszyć ryzyko upadków u osób starszych. Odkryliśmy poprawę utrzymywania równowagi, chodzenia i ogólnej funkcjonalności wśród seniorów, którzy uczestniczyli w regularnych sesjach tańca. Pielęgniarki i opiekunowie osób starszych mogą pomóc we wdrożeniu takich programów w praktyce, aby osłabić prawdopodobieństwo upadków - mówi Jean Krampe, ekspert pielęgniarstwa.

Autorzy wykorzystali program terapii tańcem zwany The Lebed Method (TLM), który obejmuje połączenie łatwych do zapamiętania i wykonania kroków tanecznych z odpowiednią muzyką. Sesje były prowadzone przez certyfikowanych instruktorów i dostosowane do potrzeb seniorów, którzy uczestniczyli w badaniach. Program obejmował 18 sesji tanecznych odbywających się w okresie dwóch miesięcy.

- Okazało się, że wielu seniorów było chętnych do udziału i z przyjemnością powracało po zajęciach, ponieważ podobała im się ta aktywność. Odkryliśmy też, że terapia tańcem mogła zwiększyć szybkość chodzenia i zdolność utrzymania równowagi, które są dwoma głównymi czynnikami ryzyka - wyjaśnia Krampe.

Metoda TLM została stworzona przez Shelley Lebed Davis i jej braci, by poprawić zakres ruchu i nastrój swojej matki, która leczyła się z . Po uzyskaniu dobrych wyników, autorzy udostępnili program szpitalom. Obecnie jest stosowany przez wielu chorych na nowotwory oraz w domach opieki na całym świecie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy