Strona głównaZdrowieŚwiąd można leczyć jak ból - nowe badania

Świąd można leczyć jak ból - nowe badania

Nastąpił nowy przełom w rozumieniu, jak funkcjonuje intensywne uczucie swędzenia. To może pomóc pacjentom zmagającym się z intensywnym, uporczywym świądem stanowiącym czasami skutek uboczny związany z niewydolnością nerek lub wątroby, cukrzycą, rakiem lub egzemą.
Naukowcy z University of California w Berkeley przeprowadzili testy na myszach, by wskazać komórki nerwowe, które reagują na ból i swędzenie. Okazało się, że istnieje tylko jeden rodzaj komórek nerwowych, który odpowiada za doznania obu tych wrażeń, co oznacza, że możliwe jest leczenie świądu medykamentami na ból. Okazało się, że dwa rodzaje podrażnienia powodują swędzenie przez określone komórki bólu o nazwie receptory wasabi (wasabi to zielony chrzan stanowiący dodatek do sushi).

Wspomniane wyniki są zgodne z ustaleniami badań, które odkryły inną „komórkę bólu" o nazwie receptor kapsacyiny (po źródle pikantności w papryce chilli), z którą także wiąże się świąd. To nie znaczy, że swędzenie jest rodzajem bólu (choć intensywny świąd nierzadko skutkuje bólem), ale określony rodzaju bólu lub świąd są przewodzone przez te same komórki nerwowe, co oznacza, że oba mogą być leczone tymi samymi medykamentami.

Ponieważ niektóre rodzaje swędzenia, związane z określonymi chorobami, takimi jak egzema, nie reagują na leki przeciwhistaminowe, nowe odkrycie może pomóc złagodzić nieprzyjemne i intensywne swędzenie.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy