Strona głównaZdrowieStres wywołuje zaburzenia odżywiania

Stres wywołuje zaburzenia odżywiania

Uczeni z University of Texas odkryli u myszy obwód neurologiczny, który po aktywacji zwiększał poziom stresu, jednocześnie zmniejszając chęć zwierząt do jedzenia.
Stres wywołuje zaburzenia odżywiania [fot. Free-Photos from Pixabay]
Według medyków ich ustalenia mogą pomóc w opracowaniu metod leczenia jadłowstrętu psychicznego, który odznacza się najwyższym wskaźnikiem śmiertelności spośród wszystkich . Osoby z jadłowstrętem psychicznym unikają jedzenia lub skrajnie ograniczają swoje posiłki. Nawet jeśli dotyczy ich niebezpieczna , mogą postrzegać siebie jako osoby z nadwagą.

- Zidentyfikowaliśmy część mózgu u myszy, która kontroluje wpływ emocji na jedzenie - mówi dr Qingchun Tong, główny autor badania. Ponieważ myszy i ludzie mają podobny układ nerwowy, medycy sądzą, że ich odkrycia mogą rzucić światło na część ludzkiego mózgu, która reguluje .

Wcześniej dowiedziono, że stres może zarówno zmniejszać, jak i zwiększać chęć do jedzenia, jednak mechanizmy neuronalne, które odpowiadają za regulację spożywania posiłków poprzez reakcje związane ze stresem, w dużej mierze pozostają tajemnicą.

Skoncentrowano się na obwodzie neuronowym łączącym dwie części mózgu myszy: podwzgórze przykomorowe (strefę związaną z jedzeniem) oraz przegrodę boczną (strefę emocjonalną w mózgu). Neurobwód działał jako włącznik / wyłącznik. Kiedy naukowcy go aktywowali, nastąpił wzrost poziomu lęku i osłabienie . I odwrotnie, kiedy badacze zahamowali jego pracę, poziom lęku spadł, a głód wzrósł.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy