Strona głównaZdrowieSposób na zdrową wątrobę - ćwiczenia aerobowe

Sposób na zdrową wątrobę - ćwiczenia aerobowe

Sprawność fizyczna jest istotniejsza dla poprawy stanu wątroby u pacjentów ze stłuszczeniem tego organu niż utrata masy ciała.
Sposób na zdrową wątrobę - ćwiczenia aerobowe [fot. u_24u5lcc1 from Pixabay]
to stan, w którym dochodzi do nadmiernego odkładania się tłuszczu w wątrobie. Organ ten zaś odgrywa kluczową rolę w szeregu ważnych procesów w organizmie, w tym w trawieniu, krzepnięciu krwi i wytwarzaniu energii.

Nieleczona choroba stłuszczeniowa może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zwłóknienie wątroby (blizny), marskość, niewydolność i rak wątroby, a także problemy sercowo-naczyniowe i metaboliczne. Czynniki ryzyka rozwoju choroby obejmują cukrzycę typu 2 i otyłość. Ponieważ częstość występowania tej dolegliwości wynosi 25 proc., pozostaje ona wiodącą przyczyną przewlekłych chorób wątroby na całym świecie i staje się główną przyczyną marskości oraz .

Do tej pory, ze względu na brak zatwierdzonych terapii farmakologicznych, leczenie stanowi połączenie utraty masy ciała i aktywności fizycznej, przy czym cel obejmuje utratę wagi o 7-10 proc. Okazuje się, że już sam trening fizyczny, bez znaczącej zmiany wagi, może zmniejszyć zawartość tłuszczu w wątrobie.

Sam wysiłek fizyczny, szczególnie taki , skutkował znaczną poprawę wyników biopsji wątroby. Im lepsza stawała się sprawność, tym lepsze efekty lecznicze uzyskiwano. - Korzyści płynące z treningu fizycznego zarówno dla , jak i dla wyników kardiometabolicznych są bardzo wyraźne. (...) Badanie wyraźnie pokazuje kliniczne korzyści płynące z ćwiczeń w chorobie stłuszczeniowej już po 12 tygodniach i pokazuje kliniczne profity płynące z poprawy wydolności krążeniowo-oddechowej - mówi dr Philip O'Gorman z Trinity College w Dublinie.

Jednocześnie zauważono, że poprawa funkcji wątroby wynikająca z ćwiczeń nie była dana „raz na zawsze". Zaprzestanie aktywności wiązało się z dalszym rozwojem stłuszczeniowej choroby wątroby. Według ekspertów, potrzebne jest podejście systemowe, które obejmie stałą opiekę specjalistów od ćwiczeń nad pacjentami.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy