Strona głównaZdrowieSoczewica pomoże obniżyć ciśnienie krwi

Soczewica pomoże obniżyć ciśnienie krwi

Oto prosty sposób na osłabienie nadciśnienia - wystarczy dodawać do posiłków soczwicę i inne warzywa strączkowe.
Soczewica pomoże obniżyć ciśnienie krwi [Fot. monticellllo - Fotolia.com] Rośliny strączkowe są wyjątkowo dobre dla zdrowia - stanowią znaczące źródła białka, błonnika pokarmowego i minerałów. Najbardziej popularne to fasola, groch, soczewica i ciecierzyca.

Uczeni z University of Manitoba wskazują na liczne korzyści dla organizmu z jedzenia soczewicy. Ma ona drugi najwyższy stosunek białka na każdą kalorię w porównaniu do innych warzyw tego rodzaju (po soi). To także bardzo dobre źródło witamin z grupy B i przeciwutleniaczy.

Kanadyjscy uczeni odkryli, że w przypadku szczurów, dieta oparta na soczewicy osłabia i korzystnie przekształca duże tętnice. Już we wcześniejszych testach wykazano, że jedzenie roślin strączkowych może nie tylko zapobiec dalszemu rozwojowi zaburzeń funkcjonowania naczyń w chorobie tętnic obwodowych, ale wręcz odwrócić już istniejące nieprawidłowości.

Jak oceniają uczeni, chociaż rzecz dotyczy niefarmakologicznego działania, daje ono zaskakująco dobre efekty. Dieta może być „terapią" w przypadku chorób związanych z dysfunkcją naczyń krwionośnych. Soczewica może zmienić właściwości fizyczne naczyń krwionośnych, tak że przypominają naczynia u zdrowych zwierząt, wskazują autorzy.

Nadciśnienie to stan, w którym nacisk przepływającej krwi na naczynia krwionośne jest niesutannie podwyższony. Dolegliwość przyczynia się do rozwoju , i , a także przedwczesnych zgonów i .

Według danych WHO globalnie choroby sercowo-naczyniowe odpowiadają za około 17 milionów zgonów rocznie, prawie jedną trzecią wszystkich śmierci. Wśród nich powikłania nadciśnienia tętniczego są odpowiedzialne za 9,4 miliona śmierci każdego roku. Ze statystyk wynika, że nadciśnienie dotyczy około 1 miliarda światowej populacji.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy