Strona głównaZdrowieŚmiech wzmacnia naczynia krwionośne - chroni przed chorobami układu krążenia

Śmiech wzmacnia naczynia krwionośne - chroni przed chorobami układu krążenia

Śmiech ma związek ze zdrowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, przekonują badacze z University of Maryland. Jak się wydaje, śmiech powoduje rozszerzenie tkanki tworzącej wewnętrzną wyściółkę naczyń krwionośnych, śródbłonka, dzięki czemu lepszy jest przepływ krwi.
Śmiech wzmacnia naczynia krwionośne - chroni przed chorobami układu krążenia [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com]
Kiedy grupie uczestników pokazano zabawny film, prowadził do rozszerzania się naczyń krwionośnych, Gdy zaś obejrzeli oni film wywołujący stres, odnotowano potencjalnie niezdrową reakcję zwaną skurczem naczyń, który ogranicza przepływ krwi.

Śródbłonek (endothelium) ma istotny wpływ na napięcie naczyń krwionośnych i reguluje przepływ i krzepnięcie krwi oraz wydziela określone substancje w odpowiedzi na zranienia, infekcje lub podrażnienia. Odgrywa również ważną rolę w rozwoju .
Śródbłonek jest pierwszą linią rozwoju miażdżycy lub twardnienia tętnic, więc biorąc pod uwagę wyniki badań, śmiech może być ważny dla utrzymania odpowiednich funkcji tej warstwy i zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych - mówi kardiolog Michael Miller z University of Maryland Medical Center - Śmiech niweluje wpływ stresu, który jest szkodliwy dla śródbłonka - dodaje Miller.
Uczestnicy mieli okazję obejrzeć kilkunastominutowe filmy, które wywoływały śmiech lub przykre emocje. Następnie na pięć minut zwężono, a później rozluźniono tętnicę ramienną badanych. Obrazy ultrasonograficzne pokazały zmiany reaktywności naczyń krwionośnych po projekcji.

Odnotowano silne kontrasty wynikające z oglądania filmów. Przepływ w tętnicy ramiennej został zmniejszony u większości badanych po obejrzeniu obrazów wywołujących . Podobnie, u znacznej części uczestników nastąpiło rozszerzenie tętnicy po fragmentach filmu wywołujących śmiech. Średni przepływ krwi zwiększył się o 22 procent podczas śmiechu i zmniejszył się o 35 procent podczas doświadczania stresu.
Zaobserwowana zmiana w śródbłonku jest podobna do korzyści, jakie uzyskuje się dzięki aktywności aerobowej, ale bez bólu i napięcia mięśni związanego z . Nie zalecamy śmiechu i powstrzymywania się od ćwiczeń, ale rekomendujemy regularne „sesje" śmiechu. Trzydzieści minut ćwiczeń trzy razy w tygodniu i 15 minut śmiechu każdego dnia są korzystne dla układu naczyniowego - uważa dr Miller.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy