Strona głównaZdrowieSkuteczna profilaktyka demencji - aerobik

Skuteczna profilaktyka demencji - aerobik

Aerobik to nie tylko świetny sposób na utrzymanie ładnej sylwetki i poprawę kondycji, moze być pomocny w opóźnianiu rozwoju demencji.
Skuteczna profilaktyka demencji - aerobik [Aerobik, ©  fizkes - Fotolia.com] Moc jest znaczna - mogą wzmocnić i zdolności myślenia u osób, które już doświadczają łagodnych zaburzeń poznawczych (mild cognitive impairment, ). MCI diagnozuje się, gdy: ma miejsce dłuższe upośledzenie pamięci; zachowane są ogólne zdolności poznawcze i funkcjonalne; w tym samym czasie nie jest zdiagnozowana demencja. Osoby z łagodnymi odznaczają się zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby .

Badaniem objęto 16 osób w średnim wieku 63 lat, które wykonywały treningi aerobowe (biegi na bieżni, jazda na rowerze stacjonarnym, ćwiczenia na orbitreku). Uczestnicy ćwiczyli cztery razy w tygodniu przez okres sześciu miesięcy. Testy objęły też grupę kontrolną 19 osób w średnim wieku 67 lat, które wykonywały cztery razy w tygodniu przez okres sześciu miesięcy (nie ćwiczyły zaś aerobiku).

Co istotne, wszyscy uczestnicy doświadczali MCI. Po sześciu miesiącach, skany mózgu wykazały, że osoby wykonujące ćwiczenia aerobowe cechowały większym wzrostem objętości mózgu niż osoby z grupy rozciągania. Poza tym osoby ćwiczące aerobik wykazały znaczącą poprawę zdolności i pamięci, czego nie odnotowano w grupie wykonującej ćwiczenia rozciągające.

Nawet w krótkim okresie czasu można było zaobserwować, że ćwiczenia aerobowe prowadzą do niezwykłej zmiany w mózgu. Każdy rodzaj ćwiczeń może być korzystny. Być może jednak to aktywność aerobowa daje specjalne korzyści dla funkcji poznawczych, oceniają badacze.

Wyniki badań przedstawiono na corocznym spotkanieu Radiological Society of North America w Chicago.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy