Strona głównaZdrowieSelen - suplementacja pomoże uchronić się przed otyłością?

Selen - suplementacja pomoże uchronić się przed otyłością?

Jak pokazują testy na zwierzętach, dodanie selenu do diety chroni przed otyłością i zapewnia korzyści metaboliczne.
Selen - suplementacja pomoże uchronić się przed otyłością? [fot. tanya nova from Pixabay]
Naukowo wykazano, że różne rodzaje diety w zdrowiu. Jedną ze sprawdzonych metod poprawy zdrowia wielu organizmów, w tym ssaków innych niż człowiek, jest ograniczenie spożycia aminokwasu zwanego metioniną. Okazuje się jednak, że ludzie też uzyskują pewne korzyści z ograniczenia ilości metioniny, przy czym u wielu nie da się tego osiągnąć, bo u wielu dieta bez tej substancji nie jest korzystna pod wieloma innymi względami.

Ograniczenie metioniny powoduje zmniejszenie ilości hormonu regulującego energię zwanego IGF-1. Gdyby można było znaleźć sposób, które powoduje podobny spadek IGF-1, mogłoby to mieć korzystny wpływ na zdrowie. No i jest rozwiązanie: w badaniach na gryzoniach odkryto, że suplementacja selenem obniża ilość IGF-1.

Testy pokazały, że suplementacja zapewnia taką samą ochronę przed otyłością jak ograniczenie metioniny. A dodatkowe analizy dowiodły, że większa ilość selenu w żywności zwierząt miała związek z niższą dawką IGF-1. Co więcej, oznaczała niższy poziom hormonu leptyny, który kontroluje poziom spożycia pokarmu i wydatek energetyczny.

Przeprowadzono też testy na drożdżach i odkryto, że drożdże hodowane w warunkach suplementacji selenem cechowały się życiem dłuższym o 62 proc. w porównaniu z grupą kontrolną tych organizmów.

- Krótkoterminowe podawanie organicznych lub nieorganicznych źródeł selenu zapewnia myszom wiele korzyści zdrowotnych, z których najważniejszą jest zapobieganie wywołanej dietą. Spodziewamy się, że suplementacja tymi związkami zapobiegnie również chorobom związanym z wiekiem i wydłuży całkowity czas przeżycia gryzoni. Mamy nadzieję, że wiele korzyści zaobserwowanych w przypadku tych zwierząt będzie dotyczyło również ludzi - mówią autorzy badańz Orentreich Foundation for the Advancement of Science.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć