Strona głównaZdrowiePrzyczyna zaburzeń lękowych - nieprawidłowy stosunek talii do wzrostu?

Przyczyna zaburzeń lękowych - nieprawidłowy stosunek talii do wzrostu?

Wskaźnikiem niepokoju kobiet w średnim wieku obwód talii może być istotnym wskaźnikiem niepokoju u kobiet w średnim wieku.
Przyczyna zaburzeń lękowych - nieprawidłowy stosunek talii do wzrostu? [Fot. Rainer Fuhrmann - Fotolia.com] Lęk i niepokój jest jednym z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego i częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, szczególnie kobiety w średnim wieku. Jakkolwiek objawy te mogą być spowodowane wieloma czynnikami, ilość tłuszczu w jamie brzusznej może zwiększyć ryzyko odczuwania .

Uczeni przeanalizowali dane ponad 5,5 tys. kobiet w wieku 40-59 lat. Niemal 58 proc. uczestniczek miało za sobą menopauzę, u 61,3 proc. zaś występowały objawy lękowe.

Poziom leku kobiet zmierzono na podstawie skali oceny lęku i depresji Goldberga, a stosunek talii do wzrostu (waist-to-height ratio (WHtR) obliczono zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia.

Okazało się, że nieco mniej niż 56 proc. kobiet o najniższym wyniku na skali Goldberga doświadczało zaburzeń lękowych. Tymczasem w przypadku pań o największej ilości objawów lękowych odsetek ten wyniósł 68,4 proc.

Skąd takie wyniki? Nie chodzi o to, że kobiety o szerszej talii bardziej się niepokoją np. o własną wagą. Rzecz najprawdopodobniej w tym, że zmiany hormonale mające wpływ na rozwój problemów lękowych mają też zwiazek z . Ustalono też, że lęk częściej dotyczy pań w dojrzałym wieku, ponieważ odnotowuje się u nich zmniejszenie ilości , który pełni rolę ochronną dla układu nerwowego.

Jak wskazują autorzy badań, warto pamiętać, że zaburzenia natury mentalnej nie pozostają bez wpływu na zdrowie fizyczne. Mogą skutkować wyższym ryzykiem chorób serca, , zaburzeń układu oddechowego i problemów z tarczycą.

Eksperci podkreślają, że ludzie w średnim wieku to grupa o najwyższym poziomie lęku i niepokoju. Dzieje się tak najprawdopodobniej ze względu na ich sytuację życiową - tzn. z jednej strony konieczność wsprcia dorastających dzieci, z drugiej zaś opieka nad starzejacymi się rodzicami, a do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kontynuacja pracy zawodowej.

Wyniki badania opublikowano w Internecie dziś w Menopauzie, dzienniku The North American Menopause Society (NAMS).

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć