Strona głównaZdrowiePrzetworzone mięso zwiększa ryzyko demencji - nowe badania

Przetworzone mięso zwiększa ryzyko demencji - nowe badania

Jedzenie średnio 25 gramów przetworzonego mięsa dziennie (odpowiednik jednego plastra bekonu) wiąże się z 44-procentowym wzrostem ryzyka zachorowania na demencję.
Przetworzone mięso zwiększa ryzyko demencji - nowe badania [fot. moerschy from Pixabay]
Jednocześnie odkryto, że jedzenie nieprzetworzonego czerwonego mięsa, takiego jak wołowina, wieprzowina lub cielęcina, może być ochronne - 50 g dziennie oznaczało zmniejszenie zagrożenia otępieniem o 19 proc.

Demencja dotyczy obecnie 5 do 8 procent ludzi po sześćdziesiątce na całym świecie. Od jakiegoś czasu badacze sprawdzają, na ile dieta oddziałuje na poziom ryzyka tej choroby. Niektóre sposoby odżywania się mają ochronny wpływ, inne zwiększają zagrożenie tą dolegliwością.

Na podstawie danych dotyczących pół miliona osób obliczono, że dostarczanie sobie przeciętnie 25 gramów dziennie oznacza wzrost prawdopodobieństwa otępienia o 44 proc.

Jak podkreślają badacze, najczęściej rozwija się w starszym wieku, u osób genetycznie do niej predysponowanych, u palaczy i ludzi unikających . Niewłaściwa dieta jest kolejnym czynnikiem sprzyjającym chorobie. Odkryto też, że nieodpowiedni sposób odżywiania się częściej cechuje tych, których inne czynniki stylu życia również są niezdrowe.

Co roku diagnozuje się 10 milionów nowych przypadków otępienia. stanowi od 50 do 70 procent z nich, demencja naczyniowa zaś - około 25 proc.

Autorzy zaznaczają, że potrzeba dalszych testów, ale już teraz polecają, by ograniczyć ilość przetworzonego mięsa w diecie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy