Strona głównaZdrowieProdukty z przetworzonych ziaren niezdrowe dla serca

Produkty z przetworzonych ziaren niezdrowe dla serca

Spożywanie w dużych ilościach produktów z przetworzonych ziaren, takich jak rogaliki, drożdżówki czy biały chleb, wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia poważnych chorób układu krążenia, w tym udaru mózgu, a także przedwczesnej śmierci.
Produkty z przetworzonych ziaren niezdrowe dla serca [fot. romanov from Pixabay]
Przeanalizowano diety różnych populacji w krajach o niskim, średnim i wysokim dochodzie z różnych części świata. W ciągu 16 lat zebrano informacje o dziesiątkach tysięcy ludzi i odkryto, że jedzenie produktów z przetworzonych zbóż oraz z dodatkiem cukrów znacznie zwiększyło się w ciągu tego okresu.

Do produktów z rafinowanych ziaren zaliczono artykuły z białej , w tym biały chleb, makaron, płatki śniadaniowe, krakersy oraz produkty piekarnicze, np. drożdżówki. obejmowały to, co przygotowuje się z mąki pełnoziarnistej.
Badanie wykazało, że jedzenie więcej niż siedmiu porcji produktów rafinowanego ziarna dziennie wiązało się z 27-procentowym zwiększeniem ryzyka przedwczesnej śmierci, 33-procentowym wzrostem zagrożenia i 47-procentowym zwiększeniem prawdopodobieństwa .
To badanie potwierdza wcześniejsze ustalenia, zgodnie z którymi zdrowa dieta obejmuje zmniejszenie ilości nadmiernie przetworzonej i rafinowanej żywności - mówią autorzy.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Szacuje się, że w 2016 roku z powodu chorób układu krążenia zmarło 17,9 miliona ludzi, co stanowi 31 proc. wszystkich zgonów na świecie. 85 proc. tych śmierci jest spowodowanych i udarem mózgu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy