Strona głównaZdrowieProdukty pełnoziarniste chronią przed chorobami układu krążenia i cukrzycą

Produkty pełnoziarniste chronią przed chorobami układu krążenia i cukrzycą

Warto pamiętać o dołączeniu do swego menu produktów pełnoziarnistych, dzięki nim można zmniejszyć szkodliwe efekty tłuszczu wokół organów wewnętrznych.
Produkty pełnoziarniste chronią przed chorobami układu krążenia i cukrzycą [© Hansich - Fotolia.com] Jedzenie większej ilości żywności z ziarnami zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2, wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z USDA - Human Nutrition Research Center on Aging na Tufts University.

Osoby, które serwują sobie każdego dnia produkty pełnoziarniste, mają niższy poziom trzewnej tkanki tłuszczowej (Visceral Adipose Tissue - VAT). Ten typ tkanki tłuszczowej otacza narządy wewnętrzne i uważa się, że odgrywa ważną rolę w wywoływaniu chorób układu krążenia oraz cukrzycy typu 2.

Naukowcy zaprosili do testów 2,834 kobiet i mężczyzn w wieku od 32 - 83 lata. Poproszono ich o wypełnienie dokładnych kwestionariuszy dotyczących sposobu żywienia. Dzięki specjalnemu skanowaniu zmierzono u nich ilość VAT i podskórnej tkanki tłuszczowej (Subcutaneous Adipose Tissue - SAT).

Ilość trzewnej tkanki tłuszczowej był o 10% niższy u osób, które codziennie jadły trzy porcje produktów pełnoziarnistych i które ograniczyły jedzenie z mąki mielonej z ziaren pozbawionych osłonki do jednego posiłku dziennie.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy