Strona głównaZdrowieProblemy ze snem zwiększają ryzyko udaru i zawału

Problemy ze snem zwiększają ryzyko udaru i zawału

Osoby, które mają problemy ze snem, mogą być bardziej narażone na udar, zawał serca lub inne choroby naczyniowo-mózgowe lub sercowo-naczyniowe.
Problemy ze snem zwiększają ryzyko udaru i zawału [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
W przypadku kłopotów z bezsennością można stosować terapie behawioralne i inne sposoby ułatwiania zasypiania, a dzięki temu zmniejszy się liczba przypadków , i innych chorób, mówią medycy z Uniwersytetu Pekińskiego.

Do badań zebrano dane licznej grupy osób w wieku powyżej 51 lat. Wśród najczęstszych objawów bezsenności deklarowano: problemy z zasypianiem lub utrzymaniem snu; budzenie się zbyt wcześnie rano; problemy z koncentracją w ciągu dnia z powodu niedostatecznego odpoczynku.

Zdrowie uczestników monitorowano przez dekadę i okazało się, że osoby, które miały wszystkie trzy objawy , były o 18 procent bardziej narażone na udar, zawał lub inne choroby sercowo-naczyniowe w porównaniu do ludzi bez tych symptomów. Pod uwagę wzięto też inne czynniki, które mogą oddziaływać na ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, takie jak poziom spożywania alkoholu, palenie i poziom aktywności fizycznej.

Ponadto ustalono, że już obecność jednego z wymienionych objawów bezsenności oznaczała przynajmniej kilkuprocentowy wzrost zagrożenia dla serca.

Co ciekawe, związek między objawami bezsenności i wspomnianymi chorobami był jeszcze silniejszy u ludzi młodszych i osób, które nie miały nadciśnienia na początku badania.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy