Strona głównaZdrowiePraca na zewnątrz chroni przed rakiem piersi

Praca na zewnątrz chroni przed rakiem piersi

Praca na świeżym powietrzu przez wiele lat wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na raka piersi u kobiet po pięćdziesiątce.
Praca na zewnątrz chroni przed rakiem piersi  [fot. Jill Wellington from Pixabay]
Osoby, które pracują na zewnątrz, bardziej eksponują skórę na światło słoneczne, zwiększając poziom witaminy D w swoim organizmie, co może chronić przed chorobą.

pełni istotną rolę w utrzymaniu zdrowia kości i układu mięśniowo-szkieletowego, ale może też spełniać inne funkcje, w tym pomagać w zapobieganiu infekcjom i nowotworom. Głównym jej źródłem jest UVB. Jednak obawy o ryzyko i styl życia obejmujący częste przebywanie w pomieszczeniach ograniczyły czas spędzany na zewnątrz.

Rosnąca zachorowalność na od drugiej połowy XX wieku nasuwa myśl, że może to mieć związek z niedoborem witaminy D. Szczególnie, że już wcześniejsze badania wskazywały na zwiększone zagrożenie rakiem piersi w przypadku zbyt niskich ilości witaminy D w organizmie.

Uczeni przejrzeli dane niemal 40 tysięcy Dunek poniżej 70-tego roku życia, u których zdiagnozowano pierwotnego raka piersi. Informacje o każdej pacjentce porównano z pięcioma kobietami urodzonymi w tym samym roku i losowo wybranymi z duńskiego systemu ewidencji ludności.

Okazało się, że dłuższa praca związana z ekspozycją na światło słoneczne wiązała się z niższym ryzykiem raka piersi po 50-tym roku życia. U tych kobiet, które przez ponad 20 lat wykonywały pracę wymagającą przebywania na zewnątrz, ryzyko diagnozy raka piersi było średnio 17 proc. niższe.

Nie wiadomo, czy to właśnie wyższe ilości witaminy D miały skutek ochronny. Nie brano pod uwagę suplementacji witaminą D kobiet pracujących we wnętrzach, potrzebne są wiec dokładniejsze badania, mówią autorzy. Niemniej zbieżność miedzy pracą na zewnątrz i mniejszym zagrożeniem rakiem piersi była dość klarowna, wskazują uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy