Strona głównaZdrowiePozytywne emocje chronią serce

Pozytywne emocje chronią serce

W ciągu ostatnich kilku dekad rozmaite badania wykazały, że negatywne stany, takie jak depresja, gniew, lęk i wrogość, mogą być szkodliwe dla układu krążenia. Mniej wiadomo na temat pozytywnych psychologicznych aspektów związanych ze zdrowiem serca.
Pozytywne emocje chronią serce naukowcy z Harvard School of Public Health odkryli, że pozytywne samopoczucie psychiczne zmniejsza ryzyko , i innych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Brak negatywnych bodźców psychicznych jest czymś innym niż obecność emocji pozytywnych. Okazało się, że czynniki, takie jak optymizm, zadowolenia z życia i poczucie szczęścia wiążą się z mniejszym ryzykiem , niezależnie od takich aspektów, jak wiek, status społeczno-ekonomiczny, palenie tytoniu, masa ciała.

Przykładowo najbardziej optymistycznie nastawione osoby miały około 50% mniejsze ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych w porównaniu do mniej optymistycznych rówieśników.
Dokonawszy przeglądu ponad 200 badań uczeni doszli do wniosku, że psychologiczne atuty, jak pozytywne emocje i zapewniają ochronę przed chorobami układu krążenia. Wydaje się również, że czynniki te spowolniają postęp choroby.

Okazało się, że osoby o dobrym samopoczuciu chętniej prezentowały zdrowe zachowania, takie jak aktywność fizyczna, stosowanie zrównoważonej diety i odpowiednia ilość. Ponadto, lepsze psychologiczne samopoczucie było związane z lepszymi funkcjami biologicznymi, takimi jak obniżenie ciśnienia krwi, zdrowsze profile lipidowe, prawidłowa masa ciała.

Wyniki badań zostały opublikowano w Psychological Bulletin.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy