Strona głównaZdrowiePoprawa poznawcza dzięki ćwiczeniom aerobowym

Poprawa poznawcza dzięki ćwiczeniom aerobowym

Kolejne badania potwierdzają, że aktywność fizyczna i ćwiczenia fizyczne mogą opóźnić lub zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera (AD). U starszych osób trening aerobowy zwiększa objętość istoty szarej i białej, poprawia przepływ krwi, a także funkcję pamięci.
Poprawa poznawcza dzięki ćwiczeniom aerobowym [© sabine hürdler - Fotolia.com]
Badacze monitorowali trzy biomarkery, które są zaangażowane w procesy uczenia się i . Sprawdzili, czy ich ilość wzrosła u osób starszych po treningu fizycznym i czy korelowały z markerami poznawczymi i metabolomicznymi zdrowia mózgu.

W badaniach wzięło udział kilkadziesiąt osób w dojrzałym wieku. Część z nich przez 26 tygodni regularnie wykonywała na bieżni. Okazało się, że zwiększyła się ilość biomarkerów związanych z uczeniem się werbalnym i pamięcią. Co więcej, wiele metabolitów lipidowych istotnych dla zostało zmodyfikowanych przez ćwiczenia w sposób, który może mieć działanie neuroprotekcyjne.

Jak podkreślają autorzy, biomarkery ogólnoustrojowe, które mogą szybko i niedrogo mierzyć wpływ ćwiczeń fizycznych na wyniki związane z chorobą Alzheimera, więc można je wykorzystywać do informowania o progresji choroby i opracowywania nowych celów leczenia.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie około na choruje 50 milionów ludzi, z czego prawie 60 proc. mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach. Każdego roku przybywa prawie 10 milionów nowych przypadków. Szacowany odsetek populacji ogólnej w wieku powyżej 60 lat z demencją wynosi od 5-8 proc. Szacuje się, że w najbliższych latach wzrost zachorowań będzie coraz intensywniejszy ze względu na starzenie się wielu społeczeństw.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy