Strona głównaZdrowiePiłka nożna nie tylko w związku z Euro 2016 - seniorzy też powinni wybiegać na boisko

Piłka nożna nie tylko w związku z Euro 2016 - seniorzy też powinni wybiegać na boisko

Euro 2016 „przykuwa" i starszych, i młodszych do telewizorów. Mecze są jednak rozgrywane popołudniu - wcześniej zaś warto skrzyknąć znajomych i wraz z nimi wybiec na murawę. Granie w piłkę nożną także seniorom może przynieść wiele korzyści.
Piłka nożna nie tylko w związku z Euro 2016 - seniorzy też powinni wybiegać na boisko [© U. Gernhoefer - Fotolia.com] Jeśli pozwala na to stan zdrowia, warto zainteresować się nie tylko od strony kibica, ale i jako gracz. Uprawianie tego sportu poprawia stan , osłabia ryzyko , pomaga zachować formę i uspołecznia.

Uczeni z Uniwersytetu w Kopenhadze sprawdzili, jak gra w piłkę nożną wpływa na starszych ludzi. Do badań zaproszono 27 mężczyzn w wieku 63-74 lata, którzy prowadzili . Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza była kontrolna, tj. jej członkom nie polecono dokonania zmian dotychczasowego sposobu spędzania czasu. Jeśli chodzi o mężczyzn w drugiej grupy zaś, przez rok regularnie grywali w piłkę nożną. Przez pierwsze cztery miesięce trenowali dwa razy w tygodniu po sześćdziesiąt minut, w kolejnych miesiącach grywali trzy razy w tygodniu.

Okazało się, że już po czterech miesiącach biegania po murawie poziom sprawności układu krążenia uczestników uległ poprawie o 15 proc. Ponadto o kilkanaście procent poprawiła się także tolerancja glukozy. To wszystko zaś istotnie przyczyniło się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia cukrzycy i chorób układu krążenia.

Po 12 miesiącach gry w piłkę odnotowano średni spadek wskaźnika masy ciała o 3 procent. Co więcej, „zawodnicy" zachowali , która w starszym wieku często spada, a to ma przełożenie na ryzyko upadków i innych urazów. Wreszcie, ponieważ piłka nożna to sport zespołowy, gracze silnie się socjalizowali rzadziej deklarujac poczucie .

Wyniki badań są dostępne w czasopiśmie Plos One.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć