Strona głównaZdrowiePij herbatę, wspomaga pracę mózgu

Pij herbatę, wspomaga pracę mózgu

Herbata jest bardzo popularnym napojem w naszym kraju - pijemy ją do śniadania i kolacji, a często także pomiędzy posiłkami. I słusznie, przynajmniej z punktu widzenia zdrowia naszego mózgu. Jak się okazuje, napój ten może zwiększać wydajność umysłu.
Pij herbatę, wspomaga pracę mózgu [fot. Terri Cnudde z Pixabay]
Badacze z National University of Singapore przekonują, że regularne picie może mieć pozytywny wpływ na funkcjonalne i strukturalne sieci mózgowe.

W badaniach wzięły udział osoby starsze. Okazało się, że te regularnie pijące herbatę odznaczały się lepszymi połączeniami regionów mózgu odpowiadających za funkcje poznawcze. Takie skutki dawało serwowanie sobie oraz czarnej herbaty, czy też herbaty oolong.

Jeśli chodzi o mechanizmy, na jakie prawdopodobnie herbata ma wpływ, dotyczą one poprawy komunikacji w mózgu, która sprawia, że staje się bardziej wydajny i zużywa mniej zasobów. Dzięki temu może szybciej przetwarzać informacje i działać bardziej wydajnie.

Dlaczego herabata wykazuje takie działanie? Nie jest to jasne. Być może to ogólny skutek hamownia procesu starzenia się, wszak napój ten zawiera znaczne dawki , silnych przeciwutleniaczy, które pomagają ograniczyć ilośc wolnych rodników i zmniejszyć stany zapalne odpowiadające za niszczenie komórek i całych tkanek w organizmie. Autorzy zaznaczają, że potrzeba dalszych badań, by ustalić, jakie dokładnie procesy stoją za „leczniczymi" funkcjami herbaty.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Aging:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy