Strona głównaZdrowiePij herbatę, tak zadbasz o serce

Pij herbatę, tak zadbasz o serce

Warto pić herbatę przynajmniej trzy razy w tygodniu, dzięki temu możesz żyć zdrowiej i dłużej, mówią lekarze z Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC)
Pij herbatę, tak zadbasz o serce [fot. dungthuyvunguyen z Pixabay]
„Regularne picie wiąże się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci z różnych przyczyn", mówi dr Xinyan Wang, współautor badań. „Sprzyjające skutki zdrowotne są najsilniejsze w przypadku zielonej herbaty i osób, które piją ten napój przez długi czas," dodaje dr Wang.

W trwających ponad siedem lat badaniach przeanalizowano dane ponad stu tysięcy osób, które nigdy wcześniej nie doświadczyły , , czy raka. Uczestników podzielono na dwie grupy: do jednej zaliczono tych, którzy nigdy nie sięgali po herbatę, do drugiej osoby pijające ten napój co najmniej trzy rzy dziennie. Uczestników obserwowano przez okres średnio 7,3 lat.

Picie herbaty wiązało się z większą ilością lat życia w zdrowiu i ogólnie dłuższym życiem. Obliczono, że 50-letnia osoba regularnie pijąca herbatę zmaga się z chorobą wieńcową lub udrem mózgu średnio o 1,41 lat później i żyje o 1,26 lat dłużej niż ci, którzy rzadko raczą się tym napojem lub w ogóle.

W porównaniu do osób, które serwowały sobie herbaty, ludzie pijący ją regularnie mieli o 20 proc. niższe ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu, o 22 proc. niższe ryzyko śmiertelnej i udaru mózgu oraz o 15 proc. mniejsze zagrożenie śmiercią z jakiejkolwiek przyczyny.

„Ochronne działanie herbaty było najbardziej widoczne wśród grupy osób dostatecznie często pijących herbatę. Badania sugerują, że główne bioaktywne związki w herbacie, tj. polifenole, nie pozostają długo w organizmie. Dlatego częste spożywanie tego napoju przez dłuższy czas może być konieczne dla efektu kardioprotekcyjnego", wyjaśnia dr. Dongfeng Gu, współautor badań.

O wynikach badań można przeczytać w magazynie European Journal of Preventive Cardiology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć