Strona głównaZdrowieOtyłość brzuszna sprzyja niedoborom witaminy D

Otyłość brzuszna sprzyja niedoborom witaminy D

Wyższy poziom tłuszczu trzewnego (zgromadzonego wokół talii) są związane z niższą ilością witaminy D u osób otyłych.
Otyłość brzuszna sprzyja niedoborom witaminy D [fot. Bruno /Germany from Pixabay]
W przypadku ludzi otyłych większa ilość tłuszczu w okolicach brzucha ma związek z niższym poziomem . Według uczonych osoby z nadwagą i obszerną talią powinny sprawdzać u siebie poziom witaminy D, aby uniknąć szkodliwych dla zdrowia skutków.

Otyłość jest globalną epidemią, która przyczynia się do około 2,8 miliona zgonów rocznie na całym świecie. Niedobór witaminy D z kolei ma związek z osłabieniem kości, ale wiąże się też z wyższym ryzykiem ostrych infekcji dróg oddechowych, chorób autoimmunologicznych i . Niedobory tej witaminy mogą mieć szerokie skutki uboczne. Niektóre badanią łączą też niedostatek witaminy D z .

Uczeni z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie zbadali, jak ilość całkowitej tkanki tłuszczowej i brzusznej przekłada się na poziom witaminy D. Po uwzględnieniu takich czynników, jak choroby przewlekłe, spożycie alkoholu i poziom aktywności fizycznej, odkryto, że zarówno ilość tłuszczu całkowitego, jak i brzusznego była związana z niższym poziomem witaminy D u kobiet, chociaż większy wpływ miał tu tłuszcz trzewny. W przypadku mężczyzn i tłuszcz wątrobowy miał związek z niższymi ilościami witaminy D.

Teraz badacze chcą sprawdzić, co może leżeć u podstaw tego silnego związku między witaminą D a - nie jest jeszcze jasne, czy niedobory witaminy D sprzyjają magazynowaniu tłuszczu, czy też zwiększony poziom tłuszczu obniża poziom witaminy D.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy