Strona głównaZdrowieOrzechy uchronią przed cukrzycą

Orzechy uchronią przed cukrzycą

Orzechy to bardzo smaczna i zdrowa przekąska. Warto serwować ją sobie regularnie, bo wówczas organizm lepiej funkcjonuje i można uchronić się przed różnymi dolegliwościami.
Orzechy uchronią przed cukrzycą [Fot. Profotokris - Fotolia.com]
Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że , teraz badania wskazują, że mogą nawet pomóc zapobiec rozwojowi choroby.

Wystarczy jeść już mniej niż 30 gramów orzechów dziennie, by zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy, mówią uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

W badaniach przeanalizowano dane ponad 34 tysięcy osób w wieku 18 - 85 lat. Obejmowały one dietę, (ewentualną) diagnozę cukrzycy i zażywane w związku z chorobą leki. Poza tym uczestnicy zostali poddani badaniom hemoglobiny A1c i na czczo (które są wykonywane dla rozpoznawania cukrzycy).

Obliczono, że codzienne jedzenie nieco ponad 20 gramów orzechów oznacza obniżenie ryzyka cukrzycy o 47 proc. w porównaniu do osób unikających orzechów.

Wyniki potwierdzają, że jedzenie mogą pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy. Silny zwiazek pomiędzy jedzeniem orzechów i mniejszą częstością występowania cukrzycy typu 2 jest kolejnym powodem, dla którego warto włączyć te produkty do diety. Inne testy dowiodły, że orzechy mogą być również korzystne dla i zdrowia układu krążenia, mówią autorzy badań.

Orzechy zawierają bardzo cenne pierwiastki, takie jak , wapń, , , cynk i miedź. Są także bogate w: witaminę A, B1, B6, F, C i D. Poza tym dostarczają wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zwalczają poziom tzw. złego .

Wyniki badan opublikowano w Diabetes Metabolism Research and Review.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy