Strona głównaZdrowieOrzechy i nasiona chronią serce

Orzechy i nasiona chronią serce

Więcej nasion, suszonych owoców i orzechów w diecie to lepsze zdrowie serca i całego układu krążenia.
Orzechy i nasiona chronią serce [Fot. Profotokris - Fotolia.com]
Zawarte w i nasionach składniki chronią serce przed problemami zdrowotnymi. Do tego trzeba ograniczyć ilość mięsa w diecie, a wtedy profilaktyka przed będzie skuteczna.

Z ostatnich eksperckich rekomendacji wynika, że warto zmniejszyć ilość w diecie na rzecz mięsa białego, czyli drobiu, co ograniczy dawkę niezdrowego tłuszczu i odciąży układ krążenia. Co więcej, powszechnie wiadomo już, że prozdrowotne właściwości mają też . Teraz uczeni z Loma Linda University postanowili ocenić wpływ białka na ryzyko problemów sercowo-naczyniowych.

W badaniu przeanalizowano dane dotyczące nawyków żywieniowych 81 tysięcy osób. Okazało się, że wskaźnik chorób sercowo-naczyniowych był o 60 proc. wyższy wśród uczestników, którzy jedli duże ilości białka mięsnego, a zmniejszył się o 40 proc. wśród tych, którzy regularnie serwowali sobie orzechy i nasiona. Żadnego znaczącego związku nie odnotowano pomiędzy występowaniem chorób serca i jedzeniem przetworzonej żywności, roślin strączkowych, owoców oraz warzyw.

Związki pomiędzy białkiem z mięsa i orzechów oraz nasion a stanem układu sercowo-naczyniowego są istotne i nie można ich przypisać innym składnikom odżywczym. Zdrowa dieta powinna zawierać źródła białka, przy czym należy ograniczyć mięso, a zwiększyć ilość orzechów i nasion - białko roślinne daje korzystniejszy efekt, piszą autorzy badań.

Choroby sercowo-naczyniowe od jakiegoś czasu są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia odpowiadają za około jedną trzecią wszystkich zgonów.

Wyniki badań są dostępne w International Journal of Epidemiology

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy