Strona głównaZdrowieOdchudzanie razem z partnerem skuteczniejsze niż w pojedynkę

Odchudzanie razem z partnerem skuteczniejsze niż w pojedynkę

Wysiłki zmierzające do pozbycia się nadmiaru kilogramów są skuteczniejsze u osób po zawale serca, jeśli ich współmałżonkowie lub partnerzy włączają się w stosowanie odpowiedniej diety i zmiane innych elementów stylu życia.
Odchudzanie razem z partnerem skuteczniejsze niż w pojedynkę [fot. Arek Socha from Pixabay]
Poprawa stylu życia po jest głównym elementem jego zapobiegania w przyszłości. Jak się okazuje, kiedy małżonkowie przyłączają się do wysiłków na rzecz zmiany nawyków, pacjenci mają większe szanse na lepsze zdrowie, zwłaszcza dotyczy to , mówią uczeni z Uniwersytetu Amsterdamskiego.

Współpracując z pacjentami, medycy odkryli, że chorzy, którym zaproponowano udział w programach redukcji masy ciała, aktywności fizycznej i rzucenia palenia, częściej zmieniali swoje zachowanie niż osoby otrzymujące zwykłą opiekę. Co więcej, jeśli okazało się, że działania na rzecz zmiany nawyków podejmowane z partnerem są najskuteczniejsze. Jeśli partnerzy przyczynią się do nabywania zdrowych nawyków, może to być ważnym elementem uniknięcia nawracających zawałów serca, sądzą autorzy badań.

Pacjenci biorący udział w programach poprawy nawyków zdrowotnych wraz z życiowym partnerem mieli ponad dwukrotnie większe szanse na poprawę w co najmniej jednym z trzech obszarów (utrata masy ciała, , zaprzestanie ) w ciągu roku w porównaniu do osób, które uczestniczyły w tych programach w pojedynkę.
Pary często prowadzą podobny styl życia, a zmiana nawyków jest trudna, gdy tylko jedna osoba podejmuje wysiłek. Dotyczy to spraw prktycznych, takich jak zakupy spożywcze, ale też wyzwań psychologicznych, w przypadku których wspierający partner może pomóc zachowć motywację - mówi Lotte Verweij z Uniwersytetu w Amsterdamie.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 13:21:19, 02-10-2020 Mariola37

    To fakt odkąd oboje z mężem wzięliśmy się za siebie jest nam łatwiej. Na wzajem się pilnujemy aby wypijać 2l cisowianki dziennie, nie podjadać między posiłkami i jak najwięcej się ruszać

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy