Strona głównaZdrowieNiespodziewana utrata na wadze sprzyja demencji

Niespodziewana utrata na wadze sprzyja demencji

Jeśli osoba w średnim wieku przez parę lat traci na wadze z niewiadomego powodu, jest znacznie bardziej narażona na zaburzenia poznawcze, które z czasem przechodzą w demencję.
Niespodziewana utrata na wadze sprzyja demencji [©  Tomasz Trojanowski - Fotolia.com] Uczeni z Mayo Clinic przeprowadzili badania, z których wynika, że osoby w średnim wieku tracące na wadze w przeciągu dziesięciu lat, są o wiele bardziej narażone na zaburzenia i zdolności myślenia niż pozostali. Zmniejszenie wagi o 6 kilogramów co dekadę wiązało się z o 24 procent wyższym ryzykiem problemów kognitywnych.

W badaniach wzięło udział niemal 1.900 mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 70 lat. W ciągu czteroletniego okresu monitorowania stanu zdrowia uczestników u kilkuset z nich zdiagnozowano objawy demencji. Wielu chorych miało allel APOE e4, mutację genu związaną z rozwojem . Co więcej, wyższe prawdopodobieństwo odnotowano u diabetyków, , osób które przeszły udar lub . Poza tym bardziej narażeni na otępienie byli ci, którzy tracili na wadze (choć się nie odchudzali).

Nie jest jednak jasne, czy to rzeczywiście utrata na wadze sprzyja demencji. W każdym razie, jak komentuje wyniki dr James Pickett z Alzheimer's Society, wiadomo, że zdrowy styl życia może pomóc ludziom zachować zdrowie mózgu: polecane są regularne , niepalenie papierosów i stosowanie zbilansowanej diety. Nie jest niczym niezwykłym dla ludzi utrata masy ciała w pewnym wieku, ale jeśli jest ona znaczna, warto porozmawiać z lekarzem, rekomdenuje dr Pickett.

Wyniki badań są dostępne w JAMA Neurology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy