Strona głównaZdrowieNie bądź cynikiem. W przeciwnym wypadku grozi ci demencja

Nie bądź cynikiem. W przeciwnym wypadku grozi ci demencja

Cyniczni ludzie mogą cechować się zwiększonym ryzykiem demencji, wynika z badań, o których pisze Daily Medical.
Nie bądź cynikiem. W przeciwnym wypadku grozi ci demencja [© DDRockstar - Fotolia.com] W badaniach wzięło udział 1449 osób w średnim wieku na początku testów 71 lat. Każdy uczestnik został poddany testom na demencję i został poproszony o określenie u siebie poziomu cynizmu.

Cynizm zdefiniowano jako nieufność lub wiarę, że inni są motywowani przede wszystkim egoistycznymi rozterkami. W celu oceny poziomu cynizmu uczestnicy zostali poproszeni o określenie czy zgadzają się, czy też nie z takimi stwierdzeniami, jak: „Bezpieczniej jest nie ufać nikomu" oraz „Myślę, że większość ludzi chce iść do przodu".

W oparciu o zebrane w ten sposób dane naukowcy skategoryzowali uczestników jako cechujących się wysokim, średnim lub niskim stopniu cynizmu. Osiem lat później 622 spośród uczestników zostało przebadanych na .

Uczeni stwierdzili, że wysoki poziom cynizmu wiąże się z trzykrotnie wyższym ryzykiem demencji wśród uczestników. W przypadku 164 osób z wysokim poziomem cynizmu u 14 zdiagnozowano otępienie, wśród pozostałych 212 uczestników (o niskim i średnim poziomie cynizmu) otępienie zdiagnozowano u 9 osób. Co więcej, wcześniejsze badania także wykazały związek pomiędzy cynizmem a wyższym prawdopodobieństwem demencji.

i osobowość mogą mieć istotny wpływ na stan zdrowia, mówią autorzy badań z Uniwersytetu w Kuopio. Zaznaczają, że potrzeba dalszych testów, by ustalić przyczyny takiej relacji.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy