Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu: asymina trójklapowa pomocna w walce z nowotworem i wszami

Natura w służbie zdrowiu: asymina trójklapowa pomocna w walce z nowotworem i wszami

Asymina trójklapowa (Asimina triloba) to owocujące drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. Wyciąg z rośliny uzyskiwany z jej gałązek może być pomocny m. in. w leczeniu raka i zwalczaniu wszy.
Natura w służbie zdrowiu: asymina trójklapowa pomocna w walce z nowotworem i wszami [Fot. eqroy - Fotolia.com] Już kilka dekad temu amerykańscy uczeni wyizolowali związki z ekstraktów asyminy, z których część miała cytotoksyczne działanie na linie komórkowe raka. Jednak kolejne testy nie doprowadziły do rekomendacji wyciągów z rośliny jako środka leczącego . Niektórzy pacjenci stosują je jako element dodatkowej terapii.

Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Asymina trójklapowa wykazuje działanie niszczące komórki rakowe. W ekstrakcie z gałązek asimina triloba zidentyfikowano acetogeniny annonaceowe, z których kilka (bullatacyna, asimicyna i trylobacyna) miało najsilniejsze efekty antyrakowe, powstrzymując „dostawy" energii dla komórek nowotworowych.

Ekstrakt z rośliny w połączeniu z tymolem i olejem z drzewa herbacianego może być skuteczny w zwalczaniu .

Poza tym tradycyjne zastosowanie asyminy obejmuje osłabianie gorączki i zmniejszanie wysypki skórnej.

Co więcej, roślina wykazuje działanie: antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwpierwotniacze, przeciwwirusowe, wymiotne.

Dawkowanie

W przypadku nowotworów zażywano 12,5-50 mg ekstraktu doustnie cztery razy dziennie przez okres do 18 miesięcy. Jeśli chodzi o usuwanie wszy, polecana jest kilkunasto- lub kilkudziesięciodniowa kuracja szamponem z zawartością ekstraktu z asyminy.

Bezpieczeństwo

Doustne zażywanie asyminy nie jest zalecane bez nadzoru wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia.

Pacjenci z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi lub występującymi w przeszłości reakcjami skórnymi powinni ostrożnie stosować preparaty z wyciągiem z asyminy, ponieważ mogą doświadczyć i wymiotów. Poza tym są bardziej zagrożeni wysypką, zaczerwienieniami skóry oraz swędzeniem.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy