Strona głównaZdrowieNadwaga i otyłość sprzyjają wielu nowotworom

Nadwaga i otyłość sprzyjają wielu nowotworom

Otyłość jest czynnikiem ryzyka kilkunastu różnych nowotworów. Z nowych danych wynika, że może mieć związek z 4 proc. wszystkich przypadków guzów rakowych.
Nadwaga i otyłość sprzyjają wielu nowotworom [Fot. staras - Fotolia.com]
Nadmierna waga jest związana z prawie 4 procentami , mówią uczeni z American Cancer Society, Imperial College London i Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Problem nadmiernej masy ciała staje się coraz powszechniejszy na całym świecie od kilku dekad. Statystyki pokazują, że nadwaga lub otyłość dotyczy 40 proc. osób dorosłych i 18 proc. dzieci (w wieku 5-19 lat), co oznacza, że zmagają się z tym 2 miliardy dorosłych i 340 miliony dzieci. Nie pozostaje to bez znaczenia dla zdrowia: w 2015 roku szacunkowo 4 miliony osób zmarło z powodu zbyt dużej wagi. Większe zagrożenie dotyczy m. in. rozwoju nowotworów.

Uczeni odkryli dotychczas związek z 13 różnymi formami raka, wśród nich są: oponiak, szpiczak mnogi, , rak okrężnicy, macicy, przełyku, woreczka żółciowego, nerek, , jajników, , i tarczycy.

Szybki wzrost ilości przypadków nadwagi i związanych z nią form raka wskazuje na potrzebę dalszego upowszechniania zagrożeń wynikających z niewłaściwej wagi, mówią badacze.

O badanich napisano w CA: A Cancer Journal for Clinicians -

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy