Strona głównaZdrowieNadmiar soli sprzyja otyłości

Nadmiar soli sprzyja otyłości

W diecie wielu ludzi jest za dużo soli, a to nierzadko prowadzi do nadciśnienia i zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi. Jak się jednak okazuje, nadmierne dawki soli mogą też odpowiadać za inny czynnik tych dolegliwości - otyłość.
Nadmiar soli sprzyja otyłości [fot. Bruno Glätsch z Pixabay]
Wszyscy chyba już wiedzą, że duże ilości soli mają związek z . Teraz odkryto, że może również sprzyjać nadmiarowi kilogramów, mówią uczeni z Vanderbilt University.

Uczeni odkryli, że osoby, które dostarczają sobie większych ilości soli, odczuwają mniejsze pragnienie i są bardziej podatnymi na objadanie się, przybieranie na wadze, a także .

Jak ustalono, spożycie soli jest związane z podwyższeniem BMI i występowaniem nadwagi oraz otyłości w badanych populacjach. Autorzy analiz zaznaczają jednak, że odkrytą zależność należy dodatkowo potwierdzić w odpowiednio zaprojektowanych badaniach prospektywnych.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że spożycie sodu w ilości ponad 2 gramy dziennie (co odpowiada 5 g soli dziennie) i niewystarczające dawki potasu przyczyniają się do nadciśnieia oraz zwiększają ryzyko i .

Większość ludzi je zbyt dużo soli, średnio 9-12 gramów dziennie, czyli przeciętnie około dwa razy więcej niż zalecany maksymalny poziom spożycia. Dawka tej przyprawy na poziomie mniej niż 5 gramów dziennie zaś pomaga zmniejszyć ciśnienie krwi i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, udaru mózgu oraz .

Statystyki wskazują, że można by uniknąć 2,5 miliona zgonów rocznie roku, gdyby globalne spożycie zostało zmniejszone do zalecanego poziomu.

O badaniach napisano w The Journal of Clinical Investigation.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy