Strona głównaZdrowieNadmiar soli i brak aktywności skutkują problemami poznawczymi

Nadmiar soli i brak aktywności skutkują problemami poznawczymi

Seniorzy, którzy unikają aktywności fizycznej i stosują dietę o dużej ilości soli, nie tylko częściej chorują na serce, ale też mają kłopoty poznawcze.
Nadmiar soli i brak aktywności skutkują problemami poznawczymi [fot. Jan Vašek from Pixabay]
Kanadyjczycy ustalili, że dieta o wysokiej zawartości w połączeniu z niską może oznaczać zaburzenia poznawcze.

Wiadomo, że niższe spożycie sodu (a więc soli, której składnikiem jest ten pierwiastek) wiąże się ze zmniejszonym ciśnieniem krwi i osłabionym ryzykiem chorób serca. Okazuje się jednak, że ma to także wpływ na zdrowie mózgu osób starszych.

W ramach trzyletnich badań monitorowano zdrowie ponad 1,2 tys. osób w wieku w wieku 67-84 lata. Okazało się, że u tych, których dieta była najbardziej słona i którzy unikali ćwiczeń, ryzyko problemów poznawczych było wyższe. Co ciekawe, sam w sobie siedzący styl życia nie oddziaływał na zdrowie poznawcze w tym trzyletnim okresie.
Te dane są szczególnie istotne, ponieważ wiadomo, że sięganie po przetworzone przekąski o wysokiej zawartości soli w czasie oglądania telewizji lub korzystania z komputera, jest częstą rozrywką dla wielu ludzi - mówi dr Carol Greenwood, współautorka badań.
Ponieważ populacje, zarówno europejskie, jak i amerykańskie, starzeją się, oczekuje się, że znacznie wzrosną wskaźniki . Według ekspertów szczególnie ważna jest więc teraz edukacja społeczeństwa na temat zmian , które mogą pomóc opóźnić związane z wiekiem pogorszenie się funkcji poznawczych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy